MİT’in 97. kuruluş yıldönümü mesajlarının şifreleri

Dünyanın tehlikeli gidişatını Türkiye'nin nasıl okuduğunu anlamak için MİT'in 97. kuruluş yıl dönümünden verilen mesajları gözden kaçırmamak gerekir.En baştan özetini vereyim."Küresel...

Dünyanın tehlikeli gidişatını Türkiye'nin nasıl okuduğunu anlamak için MİT'in 97. kuruluş yıl dönümünden verilen mesajları gözden kaçırmamak gerekir.

En baştan özetini vereyim.

"Küresel belirsizlikler, asimetrik ve hibrit tehditler" döneminde Türkiye, milli güvenlik politikalarını yeni bir döneme taşıma iradesi sergiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında küresel güç rekabetin merkezinde olma, uluslararası sistemde belirsizliklerin artması ve buna karşılık Türkiye'nin kendi milli menfaatleri çerçevesinde "müessir güç" konumuna gelme vurgusu vardı.

Yeni risklerin ve krizlerin ortaya çıkmasını bekleyen Erdoğan'ın, geçtiğimiz yıllarda Türkiye'nin Suriye, Irak, Karabağ, Libya, Doğu Akdeniz ve Karadeniz'deki etkin rolünü hatırlatması önemliydi.

Yine "eksen kayması" tartışmasının anlamsızlığına işaretle Erdoğan, Türkiye'nin stratejik otonomisine kavuştuğunu örneklerle anlattı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sabah’a veda etmenin bu kadar zor olacağını biliyordum 20 Mayıs 2024 | 661 Okunma Yeni gelişmeler normalleşmenin seyrini nasıl etkiler? 17 Mayıs 2024 | 1.402 Okunma Değişim ama nasıl? 14 Mayıs 2024 | 562 Okunma Yeni Anayasa tartışması neden kaçınılmaz? 11 Mayıs 2024 | 111 Okunma CHP ve İyi Parti rol mü değiştiriyor? 10 Mayıs 2024 | 289 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar