İran savaşı başladı mı?

Aramco'ya saldırı sıradan bir vekiller kapışması eylemi değil. Suudi Arabistan'ın petrol endüstrisini vuran drone'lara yüklenmiş seyir füzelerinin İran'dan ateşlendiği iddia ediliyor.

Saldırıyı Husiler sahiplense de parmaklar Tahran'ı işaret ediyor. Bu yüzden zihinlerde şu sorular dolanıyor: Körfez'de Mayıs 2018'den itibaren yükselen gerginlik artık kontrol dışına mı çıktı? İran'a karşı yürütülen maksimum baskı politikası sıcak savaş dönemine mi geçiyor? Bolton görevden alınmışken Tahran neden gerginliği yükseltti? Trump yönetimi "savaş nedeni" saydığı saldırıya nasıl bir askeri operasyonla karşılık verecek? İşte liderler BM Genel Kurul'u seyahatlerinin hazırlıklarını yaparken dünya başkentleri bu soruların cevaplarını arıyor.

***

Trump yönetiminin nükleer anlaşmadan çekilmesi ve İran karşıtı bir blok politikasına ağırlık vermesiyle Körfez'in suları geçen yıl ısınmaya başladı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD seçimlerinin Ortadoğu ve Türkiye’ye etkileri 19 Eylül 2020 | 131 Okunma CHP’nin “Atatürk” tartışması nereden nereye? 18 Eylül 2020 | 131 Okunma Erdoğan-Macron atışmasında ikinci raund 15 Eylül 2020 | 549 Okunma İki beka meselesi arasında muhalefet ve Erdoğan 12 Eylül 2020 | 2.559 Okunma Macron, Avrupa’nın Deli Dumrul’u mu? 11 Eylül 2020 | 2.859 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar