CHP ve DEM’e mahkûm olmak!

Mart 2024 yerel seçimlerine giderken gözler İyi Parti'deki krizde. Akşener'in İmamoğlu ve Yavaş'ı korkaklıkla suçlamasından sonra yeni milletvekili istifaları geleceği konuşuluyor. Ancak asıl zorda olan CHP. Malum...

Mart 2024 yerel seçimlerine giderken gözler İyi Parti'deki krizde. Akşener'in İmamoğlu ve Yavaş'ı korkaklıkla suçlamasından sonra yeni milletvekili istifaları geleceği konuşuluyor. Ancak asıl zorda olan CHP. Malum, İyi Parti 2019 yerel seçimlerinde CHP ile yaptığı ittifak sonucu hiçbir ilde belediyeyi kazanamamıştı. Bu sebeple İyi Parti için Mart 2024 seçimlerinde "hür" ve "müstakil" olarak yarışmanın başarı kriteri CHP'ye göre daha düşük. 2023 oylarını büyük oranda koruması durumunda Akşener, yeni siyasetini sürdürebilir.
Ancak yeni genel başkan değiştiren CHP'nin İstanbul ve Ankara büyükşehirlerini kaybetmesi ciddi bir kriz demek. İmamoğlu'nun liderlik arayışının büyük ölçüde sıkıntıya girmesi demek.
Daha önemlisi, iki büyükşehrin CHP'de olmasının İmamoğlu ve Yavaş'a nasıl bir siyasi çekim gücü verdiğini İyi Parti'deki "kurumsal operasyonun" ölçeğinden anlayabiliriz. Özel ve İmamoğlu'nun seçim başarısızlığının CHP'ye getireceği erken kurultay havası ve Kılıçdaroğlu'nun dönüşü ihtimali de yabana atılmamalı.
O halde mevcut CHP yönetimi İstanbul ve Ankara'da kazanmak için bütün imkânları seferber...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sabah’a veda etmenin bu kadar zor olacağını biliyordum 20 Mayıs 2024 | 661 Okunma Yeni gelişmeler normalleşmenin seyrini nasıl etkiler? 17 Mayıs 2024 | 1.402 Okunma Değişim ama nasıl? 14 Mayıs 2024 | 562 Okunma Yeni Anayasa tartışması neden kaçınılmaz? 11 Mayıs 2024 | 111 Okunma CHP ve İyi Parti rol mü değiştiriyor? 10 Mayıs 2024 | 288 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar