Akşener neye talip?

Muhalefetin cumhurbaşkanı aday(lar)ı tartışmasında son raunt İP Genel Başkanı Akşener'in "Cumhurbaşkanı adayı değilim, başbakan adayıyım" açıklaması oldu. Bu tartışmanın bir...

Muhalefetin cumhurbaşkanı aday(lar)ı tartışmasında son raunt İP Genel Başkanı Akşener'in "Cumhurbaşkanı adayı değilim, başbakan adayıyım" açıklaması oldu. Bu tartışmanın bir yönü Millet İttifakı'nın kendini gündemde tutma çabası.

Diğer yönü ise, olası bir çatı aday arayışının uzun hikayesinin kamuoyu önünde yazılması. Akşener'in cumhurbaşkanı adayı olmayacağını seçimlere 18-19 ay kala açıklamasını bazıları muhalefetin "parlamenter sisteme dönüş" programındaki ortak iddiasının yansıması olarak gördü.

Bazıları da Akşener'in bu kadar erken ismini geri çekmesini CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun son hamleleri karşısında pes etmesi olarak yorumladı. Hatta aday yarışında İmamoğlu ve Yavaş'a geri adım attırıldığı bir ortamda Kılıçdaroğlu'nun isminin öne çıktığı bile söylendi. Akşener siyasette yirmi dört saatin bile önemli olduğunu bilecek bir siyasetçi.

Birkaç zor aşama sonrasına bağlanacak bir başbakanlık ümidi ile siyaset yaptığını sanmıyorum. Kuşkusuz aday olabilir ancak "Başbakan olacağım" sözünün gerçekleşmesi çok sayıda koşula bağlı.

....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sabah’a veda etmenin bu kadar zor olacağını biliyordum 20 Mayıs 2024 | 661 Okunma Yeni gelişmeler normalleşmenin seyrini nasıl etkiler? 17 Mayıs 2024 | 1.402 Okunma Değişim ama nasıl? 14 Mayıs 2024 | 562 Okunma Yeni Anayasa tartışması neden kaçınılmaz? 11 Mayıs 2024 | 111 Okunma CHP ve İyi Parti rol mü değiştiriyor? 10 Mayıs 2024 | 289 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar