Yunanistan'da yine "Siyasi Hanedan"

Komşuda vaktinden önce seçim, iktidarı değiştirdi. Ülkede tarih boyunca yönetimi elinde tutan sülalelerden Miçotakis'lerin oğlu Kiriakos başbakanlığı elde etti.

Aslında bunun ilk siyaset denemesi olmadığını biliyoruz. Babası Konstantinos başbakanlık yaptı. Ailenin büyük kızı Dora Bakoyannis'i Dışişleri Bakanlığı'ndan ve daha önemlisi vamp görüntüsüyle hatırlıyoruz.

Albaylar darbesinden sonra Türkiye'ye sığınan aile reisi Kiriakos'un İhsan Sabri Çağlayangil'le dostlukları hatırdan çıkmaz. Hele o ünlü sofraları. Genelde bakıldığında Miçotakisler bize sıcaktır.

Ancak son dönem Yunan hükûmetlerinin Muğla ve Aydın tapu müdürlüklerine kayıtlı adalarımızı işgali aramızı bozdu. Onlar mı suçlu, yoksa biz mi seyirci kaldık, bu tartışma uzun sürecek. Eğer Ahmet Takan arkadaşımızın yazıları olmasa, gerçekleri öğrenmemiz mümkün olmayacaktı.

Bu arada Yunan siyasetine egemen olan diğer iki aileden de kısaca söz edeyim. Biri Karaman kökenli Karamanlisler. Diğeri Papandreular. Orta yaşın üstündekiler bunları hatırlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Tel Abyad hatırası" 15 Ekim 2019 | 169 Okunma "Gazetecilik yan gelip yatma mesleği değildir" 14 Ekim 2019 | 151 Okunma Nerede eski balıklar 13 Ekim 2019 | 214 Okunma Tavşan avlamak için, çalı taşlamak 12 Ekim 2019 | 190 Okunma Bozulan moraller ve Cüneyt Özdemir'e hediye edilen kalem 11 Ekim 2019 | 620 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar