Yine emekliye işkence vakti

Türkiye'nin en az beşte birini heyecanlandıran balondan söz etmek istiyorum. Bu ayrıca ekranların haber merkezlerinin ise ne hale geldiğinin belgesi oldu.Olay kimi haber kanallarına alt yazılarla düştü.

"Emekliler maaşlarının 25 Temmuz'da alacaklar" şeklinde. Bazıları da okuduğunu anlamayan, kamuoyunu yanıltan redaktörlerin marifetine kurban oldu. Kamuoyuna aktarılan hayali bir dağıtımdı. "Emekliler maaş farklarını ayın 25'inde alacaklar."

Bu işin doğrusu, "memur emeklilerine enflasyon farkları ödenecekti." İşin parasal tutarı ise, bizim Hayri Köklü'ye göre çekirdek parasıydı. Yüzde 1.1'in farkıyla iki avuç ay çekirdeği satın alınabilir sanırım.

Yalan, yalan üstüne

En fahiş hata ise Temmuz maaşlarının yeni dağıtıldığı günlerde Ağustos'unkinin de verileceği iddiasıydı. Demek ki, en az 12 milyon kişiyi ilgilendiren konuda bile cehalet fışkırıyor.

Okuduklarını anlamayan haber derleyicileriyle doğruların yakalanması mümkün değil. Esas sorun bunları yönettiğini zannedenlerde.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Az daha fıtık oluyordu... 09 Temmuz 2020 | 181 Okunma İçimizi cız ettiren orman yangınları 08 Temmuz 2020 | 40 Okunma Korona yetmedi PFAPA kapıda 07 Temmuz 2020 | 269 Okunma Bu kafa daha çok fabrika patlatır... 06 Temmuz 2020 | 232 Okunma TRT ekranından gazetecilik dersi 05 Temmuz 2020 | 1.758 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar