"Yassıada ve İnfazların İç Yüzü"

Aktif gazetecilik hayatıma Mithat Perin'in yanında başladım. Öncesi öykü yazarlığı idi. Çağdaş medya denince, Türkiye'de akla gelen ilk isim Mithat Hoca'dır...

Bir dönemin efsane gazetesi İstanbul Ekspres'in sahibi idi. Abdi İpekçi'den Gökşin Sipahioğlu'na kadar bütün ünlüler onun yanında yetişmiştir.

Son öğrencisi olma şerefi de bana nasip oldu. Ustanın Durum adlı haftalık siyasi dergisinde başlayan birlikteliğimiz, Dünya gazetesinde de devam etti.

Yedek subaylık dönüşümde Safa Kılıçlıoğlu'nun Meydan dergisinde de sürdü. Perin genel yayın müdürü idi. Ben ise yazı işleri müdürüydüm. Kesintilerle de olsa, bu yakın çalışma arkadaşlığında her zaman önemli konu 27 Mayıs darbesi idi. Yani ihtilal.

Düşüş

Perinler gibi köklü bir ailenin bir ferdi akademisyen, Doç. Dr. Cevdet Perin'di. Diğeri de gazetecilik ve politikacılığı birlikte sürdüren Mithat Perin. Hocanın Demokrat Parti milletvekilliği hüsranla sonuçlandı. Düşünün Trakya'da büyük arazileri olan bir aile, elindeki taşınır ve taşınmaz tüm varlığını kaybetti. Örneğin Selimpaşa, yani değer biçilemeyen topraklar sudan ucuz elden çıkarıldı.

Yürek yarası

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YENİÇAĞ'ı kaynak gösterse yeterdi... 14 Kasım 2019 | 14 Okunma Adam ajan, evi İstasyon 13 Kasım 2019 | 1.308 Okunma ​​​​​​​Siyasetin Var Odası 12 Kasım 2019 | 96 Okunma ​​​​​​​Ata'nın ikametgâhı ve 11 milyon ağaç... 11 Kasım 2019 | 312 Okunma ​​​​​​​Ata'mızı minnet ve özlemle anıyoruz 10 Kasım 2019 | 104 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar