Tütün ve alkolde fahiş hatalar

Bazı alışkanlıklar zararlıdır. Bunları engellemek için Yeşilay'ın kampanyaları yetmez. Hatta Cumhurbaşkanı'nın sigara paketlerini toplaması bile çare olmaz. Bunlara devamlı zam yapılması...

Bazı alışkanlıklar zararlıdır. Bunları engellemek için Yeşilay'ın kampanyaları yetmez. Hatta Cumhurbaşkanı'nın sigara paketlerini toplaması bile çare olmaz. Bunlara devamlı zam yapılması yanlış. Döviz kaçağına sebep oluyor.

Zararlılarda önceliği alkole vereceğim. Eskiden bazı yörelerde revaçta olan "damıtma rakı üretimi"nin yapıldığını gördüm. Şimdi bu imalat patlama seviyesine ulaştı. İçimden devlet demek gelmiyor. İş başındaki hükümetlerin "zamdan başka şey bilmeyen tedbirlerinin sonuçları ortada."

Bir zamanların efsane polis müdürü ve dostum Uğur Gür söyleyince hatırladım. Adnan Menderes döneminde alkollü içeceklerde önemli fiyat indirimi yapılmıştı. Neticede içecek satışlarının artmadığı görüldü. "Kendi zıkkımını kendin üret" anlayışında da fazla azalma olmamıştı.

Tütün konusu

Yılda beş kez zam yapılan sigara meselesine gelince durumun iç açıcı olmadığını görüyoruz.

BEST Sigara Fabrikası'nı Başbakan Turgut Özal hizmete açmıştı. Bitlis için o güne kadarki en büyük yatırımdı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir Anıt İsim: Orhan Ayhan 24 Ağustos 2019 | 91 Okunma Militan sayısı 7-8 bin mi? 23 Ağustos 2019 | 296 Okunma Yargı kararı... 22 Ağustos 2019 | 202 Okunma Putin gerçek yüzünü gösterdi 21 Ağustos 2019 | 1.234 Okunma Kayyum atamaları devam edecek 20 Ağustos 2019 | 1.123 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar