Türkçe elden gidiyor

Türkçe ne menem dilse hemen aklıma Yusuf Yanç'ın dizeleri gelir. Türk dilinin en önemli dizelerini CNNTürk'deki "Politikadan Edebiyata" başlıklı tartışmada hatırladım.

Semiha Şahin'in yönettiği gecede katılımcıların tamamının şiirler okuduğunu gördük. En tuhafı ise Mehmet Metiner'di. Türkçe-Kürtçe mısraları bana olduğu kadar sanırım herkese tuhaf geldi. Bu kadar hadsizliği kimse kabullenmesin. İsyan ettim.

Yanç'ın 17 Mayıs 2002'de antolojiye kaydetdirdiği  muhteşem dizelerini tekrarlama vaktinin geldiğine inanıyorum. Dizelere geçmeden önce Türk dünyasına atılan kazıktan bahsedeceğim. Türk cumhuriyetlerinin dilini tek hamleyle anlaşılmaz hale getiren bir Rustur. İlmiçiç, yazma ve konuşmayı Kril alfabesine bağlayarak soydaşlarımızı birbirini anlayamaz duruma sokmuştur.

Gelelim Yusuf Yanç'ın "ARIYORUM" şiirine:

Karamanoğlu  Mehmet Bey'i arıyorum.

Göreniniz bileniniz,duyanınız var mı?

Bir ferman yayınlamıştı.;

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mesele hukuk mu? Siyasi hesap mı?.. 06 Haziran 2020 | 57 Okunma Yeni partileri yok saymak çare mi? 05 Haziran 2020 | 263 Okunma Saklambaç gibi yıllık enflasyon 04 Haziran 2020 | 462 Okunma Anadolu'nun tapusu Ahlat Türk mezarları 03 Haziran 2020 | 195 Okunma Açılan hastaneler deprem tedbiri mi? 02 Haziran 2020 | 1.436 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar