Kiraz çiçeklerinin donduğu yıllar...

Dünyanın üzerinde birleştiği konulardan biri iklim değişikliği. Oysa bir aralar Sibirya'da kiraz, Alaska'da çilek yetiştiriliyor haberleri okurduk. Şimdilerde onların yerini "Sahra Çölü'nde marul seraları var"...

Dünyanın üzerinde birleştiği konulardan biri iklim değişikliği. Oysa bir aralar Sibirya'da kiraz, Alaska'da çilek yetiştiriliyor haberleri okurduk. Şimdilerde onların yerini "Sahra Çölü'nde marul seraları var" aldı.

Bildiğim daha doğrusu Türkiye'nin en yaşlı insanı olan Zaro Ağa'nın söyledikleri; "kiraz çiçeklerinin dalında donduğunu gördüm."

Ağa'nın 117 yaşında olduğu öğrenilince dünyanın ilgi odağı olmuştu. Şimdi sırf Japonya'da asrı devirenlerin sayısı 100 binin çok üstünde.

Nereden nereye

Bunu duyduktan sonra iklimlerin ve hayatların değiştiğine inanıyorum. Merhum Zaro o lafları ettiğinde İkinci Dünya Savaşı bile başlamamıştı.

Kıyamet alametleri

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
​​​​​​​"Metreli ve kotalı balıkçılık" 20 Ekim 2019 | 69 Okunma Ayin Yöneten Başkan Yardımcısı... 19 Ekim 2019 | 156 Okunma ​​​​​​​Trump'un "Uçar Birliği" 18 Ekim 2019 | 121 Okunma ​​​​​​​Putin bizi kullanıyor 17 Ekim 2019 | 937 Okunma ​​​​​​​"Bunun adı mucize değil; Hak Ediş" 16 Ekim 2019 | 187 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar