Dağlık Karabağ krizine “son verilmesinin vakti geldi‘’

Ermenistan tarafından 30 yıl önce işgal edilmiş Azerbaycan toprakları içinde bulunan Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ve Ermeni güçler arasında yeniden başlayan çatışmalar uluslararası arenada kaygılara neden oldu.

Ermenistan tarafından 30 yıl önce işgal edilmiş Azerbaycan toprakları içinde bulunan Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ve Ermeni güçler arasında yeniden başlayan çatışmalar uluslararası arenada kaygılara neden oldu. Birçok ülke çatışmalara son verilmesi çağrısı yaparken Türkiye, askeri operasyonlarla Dağlık Karabağ’ı kontrol altına almak isteyen Azerbaycan’a güçlü bir şekilde destek verdi. Türkiye ve Azerbaycan arasında güçlü bir dostluk ilişkisi olsa da Güney Kafkasya uzmanı Alman gazeteci Silvia Stöber’e göre Türkiye’nin bu son olaydaki güçlü desteği yeni bir tutuma işaret ediyor. Stöber, “Türkiye’nin çatışmaya müdahil olması ve Azerbaycan’ı geçen yıllardan daha güçlü bir şekilde desteklemesi yeni bir durum. Bu Azerbaycan yönetimini gerginliği daha da tırmandırma konusunda cesaretlendirebilir. Ermenistan’a Rus silahları sevk edildiğini de görüyoruz. Türkiye ve Rusya, geçen yıllarda olduğundan daha fazla şekilde ’Dağlık Karabağ krizine’ dahil olabilirler” değerlendirmesinde bulundu. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Akşener’in Buğra Kavuncu’yu Milli Savunma Bakanlığı ve MİT’e sorması suç mu? 28 Ekim 2020 | 635 Okunma AYM Başkanı Zühtü Arslan: ‘Işıklar yanıyor’ tweeti’nden haberim yok! 26 Ekim 2020 | 470 Okunma Emperyalizmin Kıbrıs üzerinden Türkiye’yi kuşatma ve işgal projelerini nasıl çökerttik? 21 Ekim 2020 | 742 Okunma AYM Başkanı Zühtü Arslan ‘ışıklar yanıyor tweet’inden’ haberdar mıydı? 19 Ekim 2020 | 1.034 Okunma Dağlık Karabağ krizine “son verilmesinin vakti geldi‘’ 14 Ekim 2020 | 202 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar