Kuzey Amerika’nın yeniden dirilişi

Küresel jeo-politikadaki tektonik değişimleri daha çok askeri, siyasi ve ekonomik veriler üzerinden okumak bazen büyük resmi görmemizi engelleyebilir. Bu nedenle oyunu değiştiren 'doğal kaynaklar, teknolojik hâkimiyet ve demografik...

Küresel jeo-politikadaki tektonik değişimleri daha çok askeri, siyasi ve ekonomik veriler üzerinden okumak bazen büyük resmi görmemizi engelleyebilir. Bu nedenle oyunu değiştiren 'doğal kaynaklar, teknolojik hâkimiyet ve demografik zenginlik' gibi diğer bazı hayati faktörlere de odaklanmak gerekiyor.
Rusya'nın askeri, Çin'in ekonomik ve Türkiye'nin ise stratejik meydan okumasına maruz kalan ABD öncülüğündeki Batı'nın derin bir darboğazdan geçtiğini görüyoruz.
Kuşku yok ki Batı için en büyük risk içine yuvarlandığı sanayisizleşme sürecidir. 2004'ten bu yana ABD'nin dünya imalatındaki payı yüzde 15'ten 10'a düştü. Aynı dönemde ABD'nin Çin girdilerine bağımlılığı iki katına çıktı.
Buna ek olarak iklim lobisinin yenilenebilir enerjiye olan...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
200 yıllık çaba 20 yılda heba oldu 21 Nisan 2024 | 183 Okunma Sistemin çöküşü 18 Nisan 2024 | 237 Okunma İran nereden ve nasıl saldıracak? 14 Nisan 2024 | 98 Okunma Gazze’nin üç atlısı 11 Nisan 2024 | 84 Okunma Yahudi sorunundan ‘İsrailfobya’ya doğru 07 Nisan 2024 | 72 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar