Kızıl Ordu’nun mehter çalması ABD’yi çıldırtıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'ye dört bir koldan ve hayâsızca saldıranlara işaretle, "S-400 anlaşması yaptık diye çılgına döndüler" dedi. Nasıl dönmesinler ki! Üstelik Türkiye, Rusya ve...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'ye dört bir koldan ve hayâsızca saldıranlara işaretle, "S-400 anlaşması yaptık diye çılgına döndüler" dedi. Nasıl dönmesinler ki! Üstelik Türkiye, Rusya ve Çin'in ardından S-400 sistemlerine sahip dünyanın üçüncü, NATO'nun ise ilk ülkesi olacak.
Yani Atlantik'in bütün kâbus senaryoları hayata geçiyor. Bu stratejik anlaşma aslında bir çağın da kapanması demek.
Çünkü Kafkasya, Balkanlar, Orta Asya ve Ortadoğu'da 250 yıldır rekabet halindeki en güçlü ve önemli iki aktör (Rusya-Türkiye) bir araya geliyor.
Unutmayalım ki Atlantik'in küresel hegemonyası bölgemizde Rusya-Türkiye arasındaki çatışma; Asya genelinde ise Rusya ve Çin rekabeti üzerine kuruluydu.
Şimdi, bu temel paradigma kökten değişiyor. 'Dehşet dengesi'ne dayalı geleneksel emperyal strateji artık tarihe karışıyor.

***

Üstelik Türkiye, Çin ve Rusya triosu ABD'nin üç ayrı küresel masalını yerle bir etti. Siyah kuğu işlevi gören Türkiye, ABD'nin demokrasi ve insan hakları tasavvurunun foyasını ortaya çıkardı.
'Demokrasi ihracatçısı' ABD'nin aslında kaos, savaş ve darbe taciri olduğu anlaşıldı. Rusya ise Gürcistan, Ukrayna ve Suriye'de Pentagon mitini; Snowden skandalı ve ABD seçimlerine sanal müdahale iddiasıyla da CIA'nın inşa ettiği siberevren anlatısını paramparça etti.
Çin de üstün performansıyla ABD'nin ekonomik büyüsünü tuzla buz etti.

***

Atlantik en çok da Türkiye'nin 'kafesten uçması' nedeniyle deliye dönmüş durumda.
Ne yapıp edip Türkiye, Çin ve Rusya arasındaki ilişkiyi baltalamak istiyorlar. Bu amaçla İpek Yolu Kuşağı'ndaki bütün ülkelerde kaosu olabildiğince derinleştirecekler.
Yükselen Asya'ya yakın duran Brezilya yargı darbesiyle, Venezüella ise siyasi krizle terbiye ediliyor.
Çin'in müttefiki Pakistan'da anayasa darbesi yapan ABD, Kuzey Kore krizi bahanesiyle de Pekin'e karşı Güney Kore'ye füze savunma sistemlerini konuşlandırdı.

***
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İlk darbe ile son direnişin anlamı 28 Mayıs 2020 | 1.627 Okunma Türkiye’den mafyatik ülkelere ‘Libya dersi 21 Mayıs 2020 | 246 Okunma Koronadaki ‘Kara Veba’ potansiyeli 17 Mayıs 2020 | 62 Okunma Pandenomiks: Yönetenleri yöneten güç 14 Mayıs 2020 | 99 Okunma Erdoğan ile Batı’lın savaşı 10 Mayıs 2020 | 158 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar