Kaybeden ata oynamak

ABD ve Avrupa'nın inşa ettiği Atlantik sisteminin savunucuları, Çin ile Rusya arasında giderek derinleşen ittifak stratejisini 'uğursuz gelecek' diye niteliyor. Bir bakıma Batı'nın kâbusu gerçekleşiyor. Zira ABD, Rusya ile...

ABD ve Avrupa'nın inşa ettiği Atlantik sisteminin savunucuları, Çin ile Rusya arasında giderek derinleşen ittifak stratejisini 'uğursuz gelecek' diye niteliyor. Bir bakıma Batı'nın kâbusu gerçekleşiyor.
Zira ABD, Rusya ile Çin arasındaki her yakınlaşmayı bir beka sorunu olarak görüyor.
II. Dünya Savaşı'ndan bu yana ABD, güç dengesi adını verdiği stratejiyle büyük güçlerin kendisine karşı ittifak yapmasını hep engelledi.
Fakat şimdi ABD kadim stratejisinden artık istediği randımanı alamıyor. Çin ve Rusya, özellikle de Ukrayna cephesinde büyük güç ittifakını yeniden kurdu.
Bu jeopolitik gerçekliğin bütün ağırlığını hissettirdiği Ukrayna savaşı bu nedenle küresel güç...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İslam dünyasının ‘yozlaşmış âlemi’ 16 Haziran 2024 | 44 Okunma Avrupa’nın ‘eski iklimi’ne talip olmak! 13 Haziran 2024 | 81 Okunma Atlantik’teki popülist çalkantı 09 Haziran 2024 | 66 Okunma AB’nin kıyameti... Yeni popülist dalga 08 Haziran 2024 | 88 Okunma İki düzenbazın ecel terleri... 06 Haziran 2024 | 128 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar