ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Kızıl Ordu’nun mehter çalması ABD’yi çıldırtıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'ye dört bir koldan ve hayâsızca saldıranlara işaretle, "S-400 anlaşması yaptık diye çılgına döndüler" dedi .

Bercan Tutar
Bercan Tutar Sabah Gazetesi
14 Eylül 2017 | 455

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'ye dört bir koldan ve hayâsızca saldıranlara işaretle, "S-400 anlaşması yaptık diye çılgına döndüler" dedi. Nasıl dönmesinler ki! Üstelik Türkiye, Rusya ve Çin'in ardından S-400 sistemlerine sahip dünyanın üçüncü, NATO'nun ise ilk ülkesi olacak.
Yani Atlantik'in bütün kâbus senaryoları hayata geçiyor. Bu stratejik anlaşma aslında bir çağın da kapanması demek.
Çünkü Kafkasya, Balkanlar, Orta Asya ve Ortadoğu'da 250 yıldır rekabet halindeki en güçlü ve önemli iki aktör (Rusya-Türkiye) bir araya geliyor.
Unutmayalım ki Atlantik'in küresel hegemonyası bölgemizde Rusya-Türkiye arasındaki çatışma; Asya genelinde ise Rusya ve Çin rekabeti üzerine kuruluydu.
Şimdi, bu temel paradigma kökten değişiyor. 'Dehşet dengesi'ne dayalı geleneksel emperyal strateji artık tarihe karışıyor.

***

Üstelik Türkiye, Çin ve Rusya triosu ABD'nin üç ayrı küresel masalını yerle bir etti. Siyah kuğu işlevi gören Türkiye, ABD'nin demokrasi ve insan hakları tasavvurunun foyasını ortaya çıkardı.
'Demokrasi ihracatçısı' ABD'nin aslında kaos, savaş ve darbe taciri olduğu anlaşıldı. Rusya ise Gürcistan, Ukrayna ve Suriye'de Pentagon mitini; Snowden skandalı ve ABD seçimlerine sanal müdahale iddiasıyla da CIA'nın inşa ettiği siberevren anlatısını paramparça etti.
Çin de üstün performansıyla ABD'nin ekonomik büyüsünü tuzla buz etti.

***

Atlantik en çok da Türkiye'nin 'kafesten uçması' nedeniyle deliye dönmüş durumda.
Ne yapıp edip Türkiye, Çin ve Rusya arasındaki ilişkiyi baltalamak istiyorlar. Bu amaçla İpek Yolu Kuşağı'ndaki bütün ülkelerde kaosu olabildiğince derinleştirecekler.
Yükselen Asya'ya yakın duran Brezilya yargı darbesiyle, Venezüella ise siyasi krizle terbiye ediliyor.
Çin'in müttefiki Pakistan'da anayasa darbesi yapan ABD, Kuzey Kore krizi bahanesiyle de Pekin'e karşı Güney Kore'ye füze savunma sistemlerini konuşlandırdı.

***
Devamını Oku