Yeni Doğu

Geçen hafta yapılan Çin, Endonezya ve Pakistan seyahatleri yoğun ve verimli bir programla tamamlandı. Öncesinde ve sonrasında birçok gelişmelerin yaşandığı bu ziyaret, Ankara'daki sorumlu tüm ekibin özellikle son bir...

Geçen hafta yapılan Çin, Endonezya ve Pakistan seyahatleri yoğun ve verimli bir programla tamamlandı. Öncesinde ve sonrasında birçok gelişmelerin yaşandığı bu ziyaret, Ankara'daki sorumlu tüm ekibin özellikle son bir ayda ortaya koyduğu özverili mesai sayesinde verimli şekilde neticelendi.
Ekonomik anlamda da gayet yoğun bir trafik yaşandı. İpek yolu projesi kapsamında karşılıklı yapılabileceklerden, serbest ticaret konularına, AIIB (Asya Altyapı ve Yatırım Bankası) noktasında 11 kurucu ortağından biri olarak Türkiye'nin potansiyelinden, eğitim ve turizm konularına kadar birçok konu görüşüldü. Özellikle ticaret dengesi açısından önemli hususlardan biri olan turizm, yılda yaklaşık 100 milyon turist sayısıyla Çin'i Türkiye açısından önemli bir noktaya taşıyor. Hele de Türkiye'nin bu pazarın sadece binde 2'sinden pay aldığı düşünüldüğünde konu daha da önem arz ediyor.
Türk-Çin İş Forumu'nda iki devlet başkanının katılımıyla verilen güçlü mesajlar önümüzdeki dönem ticari ilişkilerin geleceği açısından gayet olumlu oldu. Özellikle bu tür programlara katılmayan ve programda da olmamasına rağmen Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in iki ülke ilişkilerine verdiği önemi göstermesi için yaptığı bu jest, katılımcı tüm işadamlarınca büyük takdirle karşılandı. 
Her iki ülkenin terörle mücadele konusundaki güçlü duruşu ve birbirlerinin toprak bütünlüğüne karşı gösterdikleri saygılı ve kararlı açıklamalar, güvenin tesisi açısından öne çıkan bir diğer konu olarak kayda geçti. 
Çin'de 35.000'in üzerinde cami ve 40.000'den fazla din görevlisinin olduğunu, din görevlisi yetiştiren 10 tane akademinin hizmet verdiğini, sadece Pekin'de 72 caminin olduğunu öğrenince (hele de hemen yanıbaşımızdaki Yunanistan gibi bir Avrupa ülkesinin başkentinde bir tane dahi cami olmadığı ve yapımına da halen izin verilmediği gerçeğinden hareketle) doğrusu şaşırdık ve bir kez daha fikir sahibi olmadan önce bilgi sahibi olmanın ne kadar önemli olduğunu anladık. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni bin yılın şafağında 28 Eylül 2015 | 535 Okunma Piyasalar! Endişeye mahal yok 21 Eylül 2015 | 335 Okunma Yeni vitrin Yeni Türkiye 14 Eylül 2015 | 717 Okunma Sanal algı ve gerçekler 07 Eylül 2015 | 306 Okunma Ekonomi savaşları 31 Ağustos 2015 | 340 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar