Türkiye’nin bugün bir başkomutanı var mı?

Akan bir nehrin varacağı yeri söylemek gibi…

Türk askerinin Afganistan’dan çekilmesi iyi mi, iyi. Bir Mehmetçiğin dahi dinci vahşetin hedefi olmaması hayırlı mı, hayırlı. Karar doğru mu, doğru. Yine de aylar süren Kâbil zikzaklarını biraz düşünmemiz gerekmiyor mu?

Öyle ya, daha bir hafta önce, Savunma Bakanı yandaş medyanın karşısına çıkmış, Afganistan’da kalma planını anlatmıştı. Ne garip, verdiği söyleşinin başlığı “Gerekirse 24 saatte çıkarız” idi. Elbette çekilmek de askeri bir programdır. Harekete geçerken çıkma planı da yapılır. Ama hiçbir silahlı göreve “Gerginlik olursa hemen kaçarız” sözüyle başlanmaz.

Nitekim Hulusi Akar’ın konuşmasından dört gün sonra beklenen oldu. ABD’nin, NATO’nun, Avrupa’nın “oluru”yla Afganistan planı yapan AKP hükümetinin havaalanı projesini Taliban reddetti. 100 yıl önce, İngilizlere karşı Afganistan’da strateji kuran Büyük Taarruz zekâsının yıldönümünde, gazeteler “Afganistan’dan geri çekilme başarısı”nı yazdı.

Ya Cumhurbaşkanı?

...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
SADAT’ın bıraktığı parmak izi 18 Ekim 2021 | 1.965 Okunma SADAT’çıların harp okullarında ne işi var? 14 Ekim 2021 | 4.455 Okunma Erdoğan kimin cumhurbaşkanı? 11 Ekim 2021 | 5.167 Okunma İşsiz celladın mezar taşı 07 Ekim 2021 | 725 Okunma İnsanlar konuşa konuşa demek isterdim 04 Ekim 2021 | 3.995 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar