Muhalefete bir kumpas hazırlanıyor

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Barış Terkoğlu'nun bugünkü (19.05.2022)''Muhalefete bir kumpas hazırlanıyor'' başlıklı yazısı.

Bana yapılan kumpas üzerinden nereye ulaşılmaya çalışıldığını biliyorum."

4 Nisan’da tutuklanan Avcılar eski Belediye Başkanı Handan Toprak Benli’den duydum bu sözü. Tabii merak ettim. Zira muhalefetteki politikacıların kıskaca alındığı bir dönemde söylüyordu. Acaba o ne düşünüyordu? Avukatları aracılığıyla sordum, o anlattı.

Benli hakkındaki soruşturmalara Bakanlık daha önce izin vermemişti. Peki şimdi ne değişti?

Benli, "hiçbir şey" diyor, "değişen tek şey seçime gidiliyor olması" diye devam etti. Ona göre niyet siyasi hesaplaşmaydı.

Toprak’a yolsuzluk suçlamasına konu olan ihaleleri de sordum. "İhalelerde herhangi bir sorun yoktu, bugün de yok. Kaldı ki ihale süreçlerine belediye başkanlarının müdahale yetkisi yok" dedi.

Konu ihale ama suçlamalardan biri "örgüt". Benli, "örgütlü suça sokup, muhalefet belediyelerini terörle ilişkilendirmek için bu kurgu yapıldı" diyerek düşüncesini söyledi.

CHP’LİLERE OPERASYON HAZIRLIĞI
Türkiye seçime giderken, yargı merkezli operasyonlar arka arkaya geliyordu. Ona göre kendisinin tutuklanması başka hamlelerin habercisi. Benli, "dosyanın bugüne kadar bekletilip, seçim öncesi gündeme konması başka operasyonlar için zemin oluşturmak ve tepki ölçme maksatlı" ifadelerini kullanıyor.

Dedim ya, "Benli bir şey söyleyemeye çalışıyor" diye…

Baştaki soruyu sordum. "Soruşturma, CHP’li belediye başkanı olduğum sürece ilişkin hazırlandı. Hedef ben değilim, CHP" dedi ve devam etti: "Bu dosyalar, komşu belediyelerimiz dahil diğer CHP’li belediyeler için de hazırlandı."

Benli; Beylikdüzü, Bakırköy, Silivri, Sarıyer, Aydın’ı saydı. Başka belediyelerde de operasyonların devam edeceğini düşündüğünü söyledi. Ona göre plan CHP’yi yolsuzlukla ilişkilendirmek ve karalamaktı. Benli, "Sayın İmamoğlu ve CHP üst düzey yöneticilerine yönelik operasyon yapılmasını" beklediğini söyledi.

AKP’LİLERE DE HİZMET VERMİŞ
Son dönem, belediyelere operasyon denilince, karşımıza en çok çıkan isim Erkan Karaaslan. Karaaslan, Hükümet medyası tarafından, "FETÖ’nün belediyeler imamı" olmakla suçlanıyor. Bu yüzden uzun süre tutuklu kalan Karaaslan, geçen Aralık’ta "FETÖ üyeliği" suçlamasından beraat etti. Karaaslan, CHP’li belediyelerdeki yolsuzluk iddiaları nedeniyle, yeniden tutuklandı. Haberlerde adı, "FETÖ’nün belediyeler imamı" olarak geçmeye devam etti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Siz bunları hiç bilmemiş olun! 04 Temmuz 2022 | 1.655 Okunma Mahmut Efendi nasıl ölmedi 30 Haziran 2022 | 2.078 Okunma Mahmut Efendi’den önce İsmailağa öldü! 26 Haziran 2022 | 853 Okunma Muhammet Ali’nin ömürsüz hayatı 23 Haziran 2022 | 2.227 Okunma Soylu’nun omuz başındaki terörist 20 Haziran 2022 | 3.521 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar