Kurultayda verilecek İmamoğlu kararı

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu bu hafta 'Kurultayda verilecek İmamoğlu kararı' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Dünyanın en büyük savaşlarını cephede sanırsın. Oysa kavgaların başladığı yer de bittiği nokta da çoğu zaman bir masadır.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçen cumartesi İstanbul Kitap Fuarı’nın konuğuydu. Standların arasından geçip, gazeteci Aytunç Erkin’in yeni çıkan Masa kitabını alan ilk isim oldu.

Erkin’in kitabı Masa, 2-6 Mart arasında, 6’lı masada yaşanan fırtınalı 96 saati anlatıyor. Aytunç Erkin, Meral Akşener’le abla-kardeş kadar yakın. Kitapta, Akşener’in masadan kalkmasının ardından aralarındaki sohbeti şöyle aktarıyor:

“İYİ Parti liderine bir mesaj attım. ‘Dostluğumuza’ dayanarak ‘Bir arkadaşınızla konuşmak isterseniz ben buradayım’ dedim. Akşama arayan Akşener’di: ‘Ben masadan kalkmadım, kovuldum Aytunç kardeşim. Daha fazlasını yapmalıydım masada. (Gülüyor, sinirleniyor) Kovdular beni.’ Uzun bir sohbet oldu ve ne kadarını yazabileceğimi sorduğumda ‘Bu dostumla abla-kardeş sohbeti. Seni arayacağım tekrar’ dedi. (…) Akşener’in, CHP lideriyle ilgili ‘şüpheleri’ vardı...”

Akşener’in masaya dönüşünü de kitaptan öğreniyoruz: “5 Mart 2022... CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı’yı aradı. (…) Kuşoğlu: ‘Acaba iki belediye başkanını da bu sürecin içerisine dahil etsek hanımefendi buna olumlu bakar mı?’ dedi. (…) Ardından Paçacı Akşener’i aradı: ‘Meral Hanım, Kuşoğlu bugün aradı ve iki belediye başkanını da sürece dahil etsek teklifini yaptı. Ne dersiniz?’ Akşener, ‘Olabilir’ dedi.”

Kitapta en çok dikkatimi çeken satır arasındaki bir cümle oldu. 5 Mart gecesi, İmamoğlu ve Mansur Yavaş, Akşener’i masaya dönmesi için ziyaret etmişti. İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, Erkin’e, görüşmenin havasını yansıtan bilgiler aktarmış: “(Akşener) Adeta yalvarıyor: ‘Çocuklar yapmayın, yapmayın. Aday olun. Seçim elimizden gidiyor. Kemal Bey anketlerden çıkmıyor. Sana bana göre değil. Kamuoyunun isteği bu. Keşke beni tercih etseler ya da Kemal Bey’i ama öyle değil’ diyor.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kabataş gelini neden boşandı? 04 Aralık 2023 | 4.747 Okunma Hayırlı izdivacın sırrını veriyorum 30 Kasım 2023 | 1.612 Okunma Erdoğan mı Netanyahu mu? 27 Kasım 2023 | 1.537 Okunma Bahçeli’nin elindeki suskunluk sopası 23 Kasım 2023 | 2.112 Okunma Erdoğan, Bahçeli’yi sırtından atacak mı? 20 Kasım 2023 | 3.241 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar