Cumhurbaşkanlığı’nı daha fazla kirlenmekten kurtarın

Kitapları yazıldı, filmleri ve dizileri yapıldı. Avukat Petrocelli’nin öyküsü 1970’li yıllarda TRT’de yayımlanmıştı. “Sen onun avukat Petrocellisi misin?” sözü dilimize yerleşmişti....

Kaybedişi bile hikâyeleştirilir. Cesedin ortada olmadığı cinayet davasında “1’den 10’a kadar sayacağım ve müvekkilimin öldürdüğü iddia edilen karısı bu kapıdan içeri girecek” sözleriyle savunma yapar. Hâkimler dahil tüm salonun kapıya bakmasını, “demek ki siz de öldüğüne inanmıyorsunuz” sözleriyle tamamlar. Zekice savunmaya karşı kaybeder. Hâkim nedenini şöyle açıklar: “Mahkeme salonunda kapıya dönmeyen bir tek kişi vardı, o da müvekkiliniz”.

İster suçlu ister suçsuz olun. Hatta suçunuz ne olursa olsun savunma bir haktır. Avukat, müvekkili ile özdeşleştirilemez.
Ancak...
Karşımızdaki sorun pek de avukatlıkla ilgili değil. Gölge adalet bakanı gibiler
Kastettiğim Fettah Tamince meselesi. Kendi ifadesiyle “idolü Fethullah Gülen olan” işadamı Fettah Tamince’yi her adliyede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatlarının savunmasını konuşuyoruz. Vicdanı tatmin etmiyor. Peki neden? 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yasaklanan kitapta neler var? 26 Ekim 2020 | 5.575 Okunma Erdoğan kaybetti, Bekir Coşkun kazandı 22 Ekim 2020 | 3.527 Okunma Devlet hastalığa teslim mi oldu? 19 Ekim 2020 | 2.608 Okunma Türkiye’yi karıştıran hâkimi nereden hatırlıyorum? 15 Ekim 2020 | 9.464 Okunma İçişleri Bakanı hangi cemaatten 12 Ekim 2020 | 8.128 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar