CHP’deki günahkâr keçi

Şeytan tasvirlerinin keçilere benzemesi dikkatinizi çekti mi? Tesadüf değil, tektanrılı dinlerden önceye dayanıyor. İnsanlar bütün günahlarını bir keçinin boynuna asıyor. Artık herkesin günahlarının sorumlusu sayılan keçi, istemeyerek gittiği uçurumdan aşağıya itiliyor.

Susuzluktan öleceği çölün ortasına bırakıldığını da boynunun bıçakla kesildiğini de görüyoruz. Hâlâ kullandığımız “günah keçisi” buradan geliyor. Pagan kurban eylemi, önce Yahudiliğe ardından İslama farklılaşarak geçiyor. Bize ise adı kalıyor.

“Günah keçisi” arınma mı? Yoksa o son bakışı ikiyüzlülüğü mü temsil ediyor? Bir kurban veriyoruz. Böylece günahlarımızı hiç konuşmuyoruz. O son nefesten sonra kaldığımız yerden devam ediyoruz.

CHP’deki faili meçhul kumpası konuşuyoruz. Yazıyı yazmadan önce tüm tarafları bir kez daha aradım. Zaten izliyor, okuyorsunuz. Sizi, o öyle demiş bu böyle demişlerle, artık sıkıcı hale gelen komplo teorileriyle sıkmayayım.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yasaklanan kitapta neler var? 26 Ekim 2020 | 5.565 Okunma Erdoğan kaybetti, Bekir Coşkun kazandı 22 Ekim 2020 | 3.527 Okunma Devlet hastalığa teslim mi oldu? 19 Ekim 2020 | 2.608 Okunma Türkiye’yi karıştıran hâkimi nereden hatırlıyorum? 15 Ekim 2020 | 9.463 Okunma İçişleri Bakanı hangi cemaatten 12 Ekim 2020 | 8.128 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar