Joe Biden döneminde ABD ne yapabilir?

ABD’nin ve ABD’nin işgal, saldırı aygıtı olan NATO’nun, Joe Biden döneminde farklı davranacağını beklemek, gerçekçi değildir. Hayalciliktir.

ABD’de Joe Biden ile birlikte yeni bir dönemin başlayacağını yazıyor kimi yorumcular. Yeni başkanın, Avrupa’yla bozulan ilişkileri onaracağını, NATO’yu daha fazla önceleyeceğini, iç siyasette kurumları, dış politikada ikili ilişkilerden çok kurumsal ilişkileri önemseyeceğini söylüyorlar. Bunu da başkanın tarzı, tutumu, tercihleriyle açıklıyorlar. Fakat yanılıyorlar. Çünkü bu işler tercihlere dayanmaz. Mecburiyetlere ve ihtiyaçlara dayanır. Kişisel beklentiler değil, nesnel koşullar belirleyicidir.

Öncelikle şunu bilelim: Dış politikada yersiz, zamansız, abartılı sözlere yer yoktur. Bu türden söylemler ve talepler, ne kendi ittifakınızı tahkim eder ne karşı cepheyi böler. Tersine, rakiplerin birleşmesine, aralarındaki dayanışmayı pekiştirmesine yol açar. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ermenistan’daki darbe girişimi ve sonrası 27 Şubat 2021 | 11 Okunma Açılım süreci ve anayasa tartışması 24 Şubat 2021 | 201 Okunma ‘Yeni Türkiye’, ‘yeniden kuruluş anayasası’ ve CIA 20 Şubat 2021 | 420 Okunma ABD’nin kaçıncı küstahlığı bu? 17 Şubat 2021 | 290 Okunma Dost ateşiyle vurulmak değil bu 13 Şubat 2021 | 376 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar