Güvenilmez ABD’yle güvenli bölge kurulur mu?

Suriye’nin kuzeyinde kurulacak güvenli bölge konusunda ABD’yle pazarlıklar sürse de, Türkiye, en yetkili ağızlardan ABD’ye güvenmediğini dillendiriyor. Ülkemizi yönetenler, ABD’nin Türkiye’yi oyaladığı yönündeki endişelerini saklamıyorlar.

Bizzat Dışişleri Bakanı, “Münbiç gibi olmasına, ABD’nin oyalamasına izin vermeyiz” diyor. Deneyimli komutanlar; güvenli bölge tanımı, güvenli bölgeye ilişkin beklentileri, PKK terör örgütü ve uzantılarına yönelik tutumları taban tabana zıt olan iki ülkenin güvenli bölge konusunda uzlaşmasının hayal olduğunu söylüyorlar.
Bu noktada temel soru şu: Türkiye, Suriye’nin bütünlüğünü, Suriye’yi bölmek isteyen ABD’yle mi sağlayacak? Suriye’nin bütünlüğünü savunan Suriye devletiyle mi? PKK terör örgütü ve uzantılarına karşı çok haklı ve meşru bir mücadele yürüten Türkiye, bu terör örgütlerine “kara gücüm” diyen, onları Türkiye’ye karşı koruyan ABD’yle güvenli bölgenin derinliğine ilişkin kilometre hesabında uzlaşsa bile, esas meseleyi görmezden mi gelecek?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD’nin İran hesabı tutmadı 18 Eylül 2019 | 2.817 Okunma Türkiye’nin kurtulamadığı ezber ne? 14 Eylül 2019 | 229 Okunma ABD Türkiye’ye neyi dayatıyor? 11 Eylül 2019 | 272 Okunma İsraf ve Cumhuriyetin devlet adamları 07 Eylül 2019 | 2.668 Okunma Sivas Kongresi ve Atatürk’ün vicdanındaki milli sır 04 Eylül 2019 | 2.280 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar