Güvenilmez ABD’yle güvenli bölge kurulur mu?

Suriye’nin kuzeyinde kurulacak güvenli bölge konusunda ABD’yle pazarlıklar sürse de, Türkiye, en yetkili ağızlardan ABD’ye güvenmediğini dillendiriyor. Ülkemizi yönetenler, ABD’nin Türkiye’yi oyaladığı yönündeki endişelerini saklamıyorlar.

Bizzat Dışişleri Bakanı, “Münbiç gibi olmasına, ABD’nin oyalamasına izin vermeyiz” diyor. Deneyimli komutanlar; güvenli bölge tanımı, güvenli bölgeye ilişkin beklentileri, PKK terör örgütü ve uzantılarına yönelik tutumları taban tabana zıt olan iki ülkenin güvenli bölge konusunda uzlaşmasının hayal olduğunu söylüyorlar.
Bu noktada temel soru şu: Türkiye, Suriye’nin bütünlüğünü, Suriye’yi bölmek isteyen ABD’yle mi sağlayacak? Suriye’nin bütünlüğünü savunan Suriye devletiyle mi? PKK terör örgütü ve uzantılarına karşı çok haklı ve meşru bir mücadele yürüten Türkiye, bu terör örgütlerine “kara gücüm” diyen, onları Türkiye’ye karşı koruyan ABD’yle güvenli bölgenin derinliğine ilişkin kilometre hesabında uzlaşsa bile, esas meseleyi görmezden mi gelecek?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Lübnan’ın geleceği, Akdeniz ve Ortadoğu 12 Ağustos 2020 | 3.107 Okunma Yunanistan ve Mısır, Türkiye’ye karşı nasıl birleşti? 08 Ağustos 2020 | 615 Okunma ABD Suriye’de çaldığı petrolü kime verecek? 05 Ağustos 2020 | 468 Okunma ‘Yeni’ sıfatının tehlikesi ve CHP 01 Ağustos 2020 | 358 Okunma Atatürk’e kimler lanet okur? 29 Temmuz 2020 | 414 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar