İslam dindir ideoloji değil

Geçen haftaki yazıma gelen itirazlardan anlıyorum ki toplum sözleşmesi ile toplumsal birliği oluşturan ruh (milliyet, dil ve din) birbirine karıştırılıyor. Toplum sözleşmelerinin temelinde medeniyet ve iktidar olgusunu açıklama ve bunların getirdiği sorunları çözüme kavuşturma arayışı var.

Hobbes, Locke ve Rousseau, modern siyaset paradigması içinde alternatif fikirleri olsa da insan doğası üzerinden sözleşmelerini oluştururlar: Doğal durumda insan birbirinin kurdudur. Dolayısıyla kimsenin can ve mal güvenliği yoktur. O zaman bizim özgülüklerimizi, can ve mal güvenliğimizi korumak üzere bir kuvvet oluşturalım ve haklarımızı ona devredelim. Bu gücün adı devlettir. Toplumsal mutabakat böylece devreye girer. TARİHSEL KOŞULLAR VE YENİLENME Din ve inanç birliği toplumsal düzenin sağlanmasında ve devamında elbette etkilidir. Buna ilişkin pek çok dini metin vardır. Soru şudur: Kur’an’dan hareketle bir modern devlet teorisi oluşturulabilir mi? 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erbaş’ın tartışmaya açık sözleri 26 Ekim 2020 | 390 Okunma Tanrı kötülüğü ister mi? (2) 19 Ekim 2020 | 401 Okunma Dini kullananların yaydığı kötülük 12 Ekim 2020 | 238 Okunma Tanrı kötülüğü ister mi? 05 Ekim 2020 | 234 Okunma Maneviyat avcıları: İnsanın insana kul olduğu yerler (4) 28 Eylül 2020 | 300 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar