İnsan yaptıklarının hem eseridir hem esiridir

Doğal afetler karşısında toplumların takındıkları tutum ile gelişmişlik arasında açık bir ilişki vardır. Toplumsal zihniyet, siyasetçilerin ve yöneticilerin tavrını da belirliyor; tecrübeden ve bilimsellikten uzak açıklamalarda kullanılan kavramlar belli: Kader, ceza, günah.

Böylece sorumlular kamu vicdanında aklanmış oluyorlar. Eh biraz da magazin lazım; depremi, çocuk evliliklerini yasaklamaya bağlayan profesörümüz gibi tipler de sahnedeki yerini alıyor. Her felaketi din-diyanet bağlamında değerlendirirken, demiri, çimentoyu, fay hattını, ihmali, beceriksizliği görmeyip, aklı-izanı yok sayan din satıcıları da şu ve benzer soruların muhatabı olmaktan kaçamıyorlar: “Küba’da yaşanılan depremde tek kişi ölmemiş, bu takdirde Allah Allahsızları mı seviyor?” (hâşâ) İBADET BİREYSELDİR, ETİK TOPLUMSAL Soluduğumuz hava, içtiğimiz su, sağlıklı çevre ve gıdalar, güvenlikli binalar insanca yaşamanın unsurlarıdır. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Koronavirüs din ve akıl 23 Mart 2020 | 355 Okunma Kadınlar üzerine: Anadolu topraklarının farkı 16 Mart 2020 | 122 Okunma Kadınlar üzerine: Eski dünyanın kadına bakışı 09 Mart 2020 | 133 Okunma Kadınlar üzerine: Suçlu kim? 02 Mart 2020 | 180 Okunma Akılcılık Mustafa Kemal’ler çıkarır 24 Şubat 2020 | 181 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar