15 Temmuz’un hatırlattıkları

Atatürk’ün Kastamonu nutkundan bir bölüm:“Efendiler! Yaptığımız ve yapmakta olduğumuz inkılapların gayesi, Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamen asri ve bütün mana ve şekilleriyle medeni bir toplum haline kavuşturmaktır.

İnkılaplarımızın asli umdesi budur. Bu hakikati kabul edemeyen zihniyetleri tarumar etmek zaruridir. Şimdiye kadar bu milletin dimağını paslandıran, uyuşturan bu zihniyette bulunanlar olmuştur. Herhalde zihinlerde mevcut hurafeler tamamen kovulacaktır. Onlar çıkarılmadıkça dimağa hakikat nurlarını nüfuz ettirmek imkansızdır. Türbelerden, yalancı evliyalardan, ölülerden yardım beklemek, medeni bir toplum için lekedir, ayıptır.
Efendiler ve ey millet iyi biliniz ki Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz. En doğru ve en hakiki tarikat, tarikatı medeniyedir. Medeniyetin emir ve talep ettiğini yapmak insan olmak için kafidir.”

GÜNÜMÜZ TÜRKİYESİ

Ne yazık ki, bugün durum Atatürk’ün söylediğinin tam tersi; tarikatların siyasi, toplumsal ve akademik alanda sahip olduğu nüfuz, siyasal İslam çizgisindeki bir hükümeti dahi korkutur oldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sorunları tanımlamak ve sahiplenmek (4) 16 Eylül 2019 | 56 Okunma Sorunları tanımlamak ve sahiplenmek (3) 09 Eylül 2019 | 116 Okunma Sorunları tanımlamak ve sahiplenmek (2) 02 Eylül 2019 | 88 Okunma Sorunları tanımlamak ve sahiplenmek 26 Ağustos 2019 | 60 Okunma Medeniyet şehirlilik ve estetik 19 Ağustos 2019 | 45 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar