Arayış sürüyor. Buldum diyene dikkat!

Netflix, Mesih isimli yeni dizisi ile kafa karıştırmaya devam ediyor. Dizi, “Hz.İsa bugün yeryüzüne inse ne olur?” gibi kışkırtıcı bir soruya dayanıyor.

Dizinin büyük bölümü Ürdün’de çekilmiş ve İsrail-Filistin sınırına yakın çölde Suriyeli mülteci kafilesine liderlik eden bir Mesih tasvir edilmiş. Ürdün’den yükselen tepkilerde, bu karakterin, Mesih gibi göründüğü ama aslında “Deccal”ı temsil ettiği yönünde.

Bu tartışma önemli. Benim takıldığım nokta da dizinin görünmeyen yüzünden bilinçaltlarımıza fısıldanalar.

Batı’da aydınlanma ile birlikte ‘sürgüne gönderilmiş’ Hz. İsa’nın yeniden ‘yol gösterici’ olarak geri döndürülmesi... Gidilecek yolun, yolculuğun yeniden tarif edilmesi. İnsanın arayışlarının şekle şemale sokulması. ‘İşte aradığın bu’ denilmesi. Bu tarifin içine bir kez girildiğinde, arayışların da yönelmelerin de biçimlendiriliyor olması.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dedem Korkut mu, Hobbitler mi? 18 Ocak 2020 | 67 Okunma Arayış sürüyor. Buldum diyene dikkat! 11 Ocak 2020 | 2.965 Okunma Precht soruyor: Demokrasinin sonu mu geliyor 04 Ocak 2020 | 266 Okunma İdeal kadın müsabakası ya da hangi kadın! 28 Aralık 2019 | 106 Okunma Çağdaşlık demokrasi getirir mi, getirdi mi? 21 Aralık 2019 | 72 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar