Türkiye için çetin bir dönem

Önümüzdeki dönemde Türkiye'yi, dış politika ve güvenlik konularında zor bir dönem beklemektedir. Doğal olarak bu zorlukların ekonomik sahaya da yansıması kuvvetle muhtemeldir.Yoğunluk Suriye konusundaFırat Kalkanı...

Önümüzdeki dönemde Türkiye'yi, dış politika ve güvenlik konularında zor bir dönem beklemektedir. Doğal olarak bu zorlukların ekonomik sahaya da yansıması kuvvetle muhtemeldir.

Yoğunluk Suriye konusunda

Fırat Kalkanı Operasyonuyla El-Bab bölgesinde sağlanan istikrardan sonra, Zeytin Dalı Operasyonu da başarıyla sonuçlanmıştır. Halen Afrin bölgesinde güvenliğin tam olarak tesisi ve bölgede kalan siviller için yardım faaliyetleri sürdürülmektedir. Müteakiben istikrar, yönetim ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine geçilecektir. Bu konularda ön hazırlıklar yapılmıştır.

Türkiye'nin özellikle sivillerin zarar görmemesi için gösterdiği hassasiyet takdire şayandır. Askeri operasyonda gösterilen hassasiyet ve başarı, yabancılar tarafından da gıptayla karşılanmışsa da, ABD başta olmak üzere Batı'nın ve bölgedeki ABD müttefiklerinin, oyunları bozulduğu için işlerine gelmemiştir. Hatta ürkmüşlerdir. Bu çevreler, operasyonun amacını ve hedeflerini bilmelerine rağmen, aleyhte söylemlerini sürdürmektedir.

Bu nedenle Türkiye'nin bölgesel ittifaklara önem vermesi, var olanları güçlendirmesi ve ittifak yelpazesini genişletmesi gerekmektedir. Bölgedeki ülkelerin bölünme tehlikesiyle karşı karşıya bulundukları ve bunun özellikle kendileri için bir beka konusu olduğu işlenmelidir.

Türkiye'nin müteakip hedefleri

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye, ABD'yle Rusya arasında denge arıyor 21 Temmuz 2018 | 350 Okunma Avrupa'dan vize konusunda yeni dayatma: Kıbrıs 14 Temmuz 2018 | 163 Okunma TSK için benden söylemesi 07 Temmuz 2018 | 1.099 Okunma Türklere karşı Rum ve Yahudi iş birliği 30 Haziran 2018 | 127 Okunma ABD; bir öyle bir böyle 23 Haziran 2018 | 115 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar