Müttefikler hasım oldu!

Son zamanlarda Türkiye'nin gündemini, AB ve ABD yaptırımları oluşturmuştur. AB ve ABD'nin Türkiye'yi kaybetme lüksünü göze alamayacağı belliydi. Ancak, AB'ye aday, NATO üyesi ve müttefik olan Türkiye'nin de bu...

Son zamanlarda Türkiye'nin gündemini, AB ve ABD yaptırımları oluşturmuştur.

AB ve ABD'nin Türkiye'yi kaybetme lüksünü göze alamayacağı belliydi. Ancak, AB'ye aday, NATO üyesi ve müttefik olan Türkiye'nin de bu haksız uygulamalara maruz kalmaması gerekirdi.

AB kararları erteledi

Zirvede, Yunanistan ve Fransa istediğini alamadı. AB'nin Türkiye ile ilişkileri geliştirmesinin stratejik çıkar olduğu belirtildi. Türkiye-Yunanistan görüşmelerinin yeniden başlaması için gerginliğin düşürülmesi ısrarı vurgulandı.

Türkiye ve Doğu Akdeniz konusunun ABD'yle eşgüdüm içinde yürütülmek istendiği, Biden yönetiminin tutumu ve gelişmelerin takip edileceği ifade edildi. Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerini kısıtlayıcı önlemler için Mart 2021'e kadar bir rapor hazırlanması talebiyle konu ertelendi.

AB'nin, Türkiye'nin haklı girişimlerini engellemek istediği açıktır. Ancak ekonomik ilişkiler, NATO müttefikliği ve göç konusu gibi nedenlerle, bölgede bir güç unsuru olan Türkiye'nin kopuşunu da göze alamamıştır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sincar Operasyonu 29 Ocak 2021 | 318 Okunma Esneyecek pay yok, kırılabilir 22 Ocak 2021 | 88 Okunma ABD kurtarır, biz kendimize bakalım 15 Ocak 2021 | 85 Okunma Yunanistan'a ne zeytin ne de defne dalı... 08 Ocak 2021 | 124 Okunma 2021'e taşınan güvenlik sorunları 01 Ocak 2021 | 92 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar