İsrail, fırsatı ganimet olarak görüyor

İran'ın nükleer geliştirme projesini nükleer silaha dönüştürmesini sınırlayan, bunun karşılığında da İran'a uygulanan yaptırımların kademeli olarak kaldırılmasını esas alan...

İran'ın nükleer geliştirme projesini nükleer silaha dönüştürmesini sınırlayan, bunun karşılığında da İran'a uygulanan yaptırımların kademeli olarak kaldırılmasını esas alan anlaşma, 2015 yılında imzalanmış ve bugüne kadar da uygulanagelmiştir.

Anlaşma Obama'nın çabalarıyla, BM daimi üyeleri ve Almanya (5+1) ile İran arasında gerçekleştirilmiştir. Ancak Başkan Trump, bu anlaşmanın gerçek dışı ve eksiklikleri olduğu gerekçeleriyle anlaşmadan çekileceğini sürekli beyan etmektedir. Bu konudaki kararını da 12 Mayıs'da açıklayacağını söylemiştir.

Ortam, İsrail'in de kışkırtmasıyla gittikçe gerilmektedir.

ABD'nin anlaşmadan çekilme gerekçeleri

ABD, yapılan anlaşmanın eksikliklerinden dolayı İran'ı frenlemediğini, balistik füze programlarını kapsaması gerekirken bunun açık olarak belirtilmediğini, o dönemde İran'ın nükleer kapasitesi daha ileri seviyede olmasına rağmen anlaşma yapılırken İran'ın bunu düşük gösterdiğini, anlaşmanın şimdiki haliyle devam etmesi halinde, anlaşma süresi olan 7 yılın sonunda, İran'ın çok daha ileri bir seviyeye ulaşacağını iddia etmektedir.

Ayrıca İran'ın yaptırımlardan kurtuldukça elinin rahatladığı, böylece Irak'ta, Suriye'de, Lübnan'da, Yemen'de ve Libya'da etkinliğini artırdığı ifade edilmektedir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye, ABD'yle Rusya arasında denge arıyor 21 Temmuz 2018 | 352 Okunma Avrupa'dan vize konusunda yeni dayatma: Kıbrıs 14 Temmuz 2018 | 166 Okunma TSK için benden söylemesi 07 Temmuz 2018 | 1.107 Okunma Türklere karşı Rum ve Yahudi iş birliği 30 Haziran 2018 | 129 Okunma ABD; bir öyle bir böyle 23 Haziran 2018 | 120 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar