Bu işte bir tuhaflık seziyor musunuz?

Seçime kısa bir süre kala Suriye ve Irak'ta anlaşılması zor bazı gelişmeler oluyor.PYD/YPG/PKK Menbiç'ten çekiliyorABD, PYD'nin Menbiç'i boşaltacağına ilişkin verdiği söze bugüne kadar uymadı....

Seçime kısa bir süre kala Suriye ve Irak'ta anlaşılması zor bazı gelişmeler oluyor.

PYD/YPG/PKK Menbiç'ten çekiliyor

ABD, PYD'nin Menbiç'i boşaltacağına ilişkin verdiği söze bugüne kadar uymadı. Ancak şimdi geri adım atarak, Türkiye'yle, PYD'nin Menbiç'i bir yol haritası çerçevesinde terk etmesi konusunda mutabakata vardı.

Mutabakata göre PYD silahlarını teslim edecek, Fırat'ın doğusuna çekilecek, Menbiç'te Türkiye ve ABD müşterek bir kontrol sağlayacak. Ancak Menbiç'te SDG yönetimi var. Silahlar bu yönetime teslim edilecek. SDG, zaten PYD/YPG/PKK'nın bizatihi kendisi. Ancak ABD, PKK'yla bunları ayrı mütalaa ediyor ve bu gelişme, Türkiye tarafından kötünün iyisi düşüncesiyle hiç yoktan iyi olarak görülüyor.

ABD'nin bu yaklaşımının nedeninin, TSK'nın Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı operasyonları ve İdlip'te tesis ettiği gözlemci noktalarıyla, PYD/PKK'nın Akdeniz'e ulaşma ümidini kırmasıyla konunun artık önemini kaybetmesinden kaynaklandığı değerlendirilmektedir. Ayrıca Türkiye'nin "Fırat'ın batısı" hassasiyetini göz önünde tutarak, Menbiç'e müdahale etme sebebini de ortadan kaldırmayı düşündüğü kıymetlendirilmektedir.

Bu konuda, CIA uzmanı Henri Barkey'in, "Menbiç seçimler yüzünden önemliydi, ABD Türkiye'deki yönetime bir hediye verdi" ifadesinin de manidar olduğu düşünülmektedir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye, ABD'yle Rusya arasında denge arıyor 21 Temmuz 2018 | 350 Okunma Avrupa'dan vize konusunda yeni dayatma: Kıbrıs 14 Temmuz 2018 | 163 Okunma TSK için benden söylemesi 07 Temmuz 2018 | 1.099 Okunma Türklere karşı Rum ve Yahudi iş birliği 30 Haziran 2018 | 127 Okunma ABD; bir öyle bir böyle 23 Haziran 2018 | 115 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar