Belirsizlikler ve hatalar

Azerbaycan-Ermenistan savaşı Rusya'nın araya girmesiyle sona ermiş, Rusya'nın hazırladığı ve taraflara kabul ettirdiği anlaşma imzalanmıştır. Ancak Barış Gücü uygulamasında belirsizlik vardır....

Azerbaycan-Ermenistan savaşı Rusya'nın araya girmesiyle sona ermiş, Rusya'nın hazırladığı ve taraflara kabul ettirdiği anlaşma imzalanmıştır. Ancak Barış Gücü uygulamasında belirsizlik vardır. Rusya'yla Türkiye arasında bu konudaki görüşmeler yeniden planlanmak üzere şimdilik sonlandırılmıştır.

KKTC'nin 37'nci kuruluş yıldönümü töreni KKTC'de anlamlı bir şekilde icra edilmiş, ancak tören sürecinde oluşan bazı hatalar gözden kaçmamıştır.

Açıklamalarda çelişkiler var

Azerbaycan-Ermenistan savaşından sonra bölgede görev yapacak barış gücünün görev icrası konusunda Türkiye ve Rusya'nın açıklamaları çelişkilidir.

Rus tarafı, Karabağ'daki ateşkesin izlenmesi için kurulacak Rus-Türk gözlem merkezinin insansız hava araçlarıyla görev yapacağını, Türk gözlemcilerin Dağlık Karabağ'a girmeyeceğini, bu hususun Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin imzaladığı anlaşma metninde açık şekilde yer aldığını ifade etmektedir. Ayrıca Türk gözlemcilerin hareket alanının, Azerbaycan topraklarında belirlenecek Rus-Türk gözlem merkeziyle sınırlı olacağını ve merkezin, Dağlık Karabağ'da çatışmaların yaşandığı bölgeye uzak bir noktada bulunacağını belirtmektedir.

Türkiye ise, Türkiye ve Rusya liderlerinin ateşkesin kalıcılığı konusunda görüştüklerini ve bir çerçeve çizdiklerini, buna göre bölgedeki ateşkesin kontrolü ve denetimi için oluşturulacak Türk-Rus Ortak Gözlem Merkezi'ne ilişkin mutabakat zaptı imzalandığını, Türkiye'nin, anlaşmanın uygulanmasını gözetmek ve denetlemek üzere ortak barış gücünde yer alacağını belirtmektedir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye karşıtlığı tırmanışa geçti!.. 04 Aralık 2020 | 82 Okunma Avrupa ve Karabağ'da zıt politikalar 27 Kasım 2020 | 127 Okunma Belirsizlikler ve hatalar 20 Kasım 2020 | 89 Okunma Sukünet kalıcı değil 13 Kasım 2020 | 120 Okunma Bize karşı ittifaklar kemikleşiyor 06 Kasım 2020 | 261 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar