Azerbaycan-Ermenistan savaşı nereye gidiyor?

Savaş, Azerbaycan'ın durum üstünlüğüyle devam ediyor. Ermenistan ise gün geçtikçe zayıflıyor ve zora giriyor. Bu zor durumdan kurtulmak ve Azerbaycan'ı caydırmak için sivil yerleşim merkezleri ve enerji...

Savaş, Azerbaycan'ın durum üstünlüğüyle devam ediyor. Ermenistan ise gün geçtikçe zayıflıyor ve zora giriyor. Bu zor durumdan kurtulmak ve Azerbaycan'ı caydırmak için sivil yerleşim merkezleri ve enerji bölgelerini hedef alıyor.

Savaş ne zamana kadar sürer?

Aliyev savaşın, Ermenistan'ın işgal ettiği topraklardan çekilinceye kadar devam edeceğini açıkça beyan etmiştir. Yıllardır bu acının sona ermesini beklediklerini, topraklarını kurtaracak duruma gelmek için yıllardır çaba sarf ettiklerini, bunun yeri ve zamanının geldiğini söylemiştir.

Minsk Grubu eş başkanları ABD, Rusya ve Fransa ile BM ve AB, ateşkes çağrısında bulunmuş, sorunların müzakere yoluyla halledilmesini önermişlerdir.

Aliyev ise ateşkesi ancak, Ermenistan'ın işgal ettiği toprakların tümünden çekileceğini açıklaması, bunu takvime bağlaması, Karabağ'ın Azerbaycan'a ait olduğunu, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü tanıdığını beyan etmesi, Minsk Grubu ülkelerinin bunu garanti etmesi ve Ermenistan'ın Azerbaycan halkından özür dilemesi kaydıyla kabul edebileceklerini ilan etmiştir.

Çok sayıda ülke Ermenistan'ı desteklemektedir. Ancak Ermenistan'ın bütün gayretine ve yalanlarına rağmen hiçbir ülkenin bu savaşa şimdilik fiili bir müdahalede bulunmaya niyetli olmadığı anlaşılmaktadır. Bu durumu gören Ermenistan Başbakanı, Azerbaycan'ın da karşılık vermesi kaydıyla tavizler vermeye hazır olduğunu açıklamak mecburiyetinde kalmıştır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Rusya kaygan bir zeminde oynuyor 23 Ekim 2020 | 242 Okunma İki ayrı cephe benzer çözüm 16 Ekim 2020 | 63 Okunma Azerbaycan-Ermenistan savaşı nereye gidiyor? 09 Ekim 2020 | 365 Okunma Azerbaycan elini çabuk tutmalı 02 Ekim 2020 | 294 Okunma Müzakerelerde geri adım atılamaz 25 Eylül 2020 | 97 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar