Avrupa'dan vize konusunda yeni dayatma: Kıbrıs

Avrupa Parlamentosu (AP) aldığı kararlarla "de fakto" olarak, vizesiz seyahatler için Türkiye'ye GKRY'yi "Kıbrıs Cumhuriyeti" olarak tanıma şartını getirmiştir. Ayrıca AB de, Schengen ülkelerine seyahatlerde yeşil ve gri...

Avrupa Parlamentosu (AP) aldığı kararlarla "de fakto" olarak, vizesiz seyahatler için Türkiye'ye GKRY'yi "Kıbrıs Cumhuriyeti" olarak tanıma şartını getirmiştir. Ayrıca AB de, Schengen ülkelerine seyahatlerde yeşil ve gri pasaportlar için, vize uygulaması gibi, ön izin almayı mecbur kılmıştır.

Bu uygulamaların, Türkiye'yi Kıbrıs konusunda sıkıştırmayı ve mevcut pasaportlarla belli haklara sahip kişileri de, Avrupa seyahatlerinde angaryalarla zora sokmayı amaçladığı düşünülmektedir.

Amaç Türklerin Avrupa'da serbest dolaşmasını önlemek

Üyelik için Türkiye'yi yıllardır oyalayan AB, vizesiz seyahat konusunda da iki yüzlü tavrını sürdürmektedir. Vizesiz seyahate engel olmak için Türkiye'nin önüne birçok engel süren Avrupa, şimdi de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin "Kıbrıs Cumhuriyeti" olarak tanınmasını dolaylı olarak istemiştir.

AP'nin kabul ettiği raporda, Türkiye için birçok olumsuz düşüncenin yer aldığı görülmektedir. Kıbrıs için öne sürülen şartın Türkiye tarafından kabul edileceğine Rumlar bile inanmamıştır. Ancak bu durum, vize konusunun sürüncemede kalmasını, diğer bir deyimle Avrupa'ya vizesiz seyahatin olamayacağını, Avrupa'nın Türklerin Avrupa'da serbest dolaşmasını istemediklerini göstermektedir.

Kıbrıs konusu, taviz vermeye gelmez

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye, ABD'yle Rusya arasında denge arıyor 21 Temmuz 2018 | 352 Okunma Avrupa'dan vize konusunda yeni dayatma: Kıbrıs 14 Temmuz 2018 | 166 Okunma TSK için benden söylemesi 07 Temmuz 2018 | 1.105 Okunma Türklere karşı Rum ve Yahudi iş birliği 30 Haziran 2018 | 128 Okunma ABD; bir öyle bir böyle 23 Haziran 2018 | 119 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar