Avrupa'dan vize konusunda yeni dayatma: Kıbrıs

Avrupa Parlamentosu (AP) aldığı kararlarla "de fakto" olarak, vizesiz seyahatler için Türkiye'ye GKRY'yi "Kıbrıs Cumhuriyeti" olarak tanıma şartını getirmiştir. Ayrıca AB de, Schengen ülkelerine seyahatlerde yeşil ve gri...

Avrupa Parlamentosu (AP) aldığı kararlarla "de fakto" olarak, vizesiz seyahatler için Türkiye'ye GKRY'yi "Kıbrıs Cumhuriyeti" olarak tanıma şartını getirmiştir. Ayrıca AB de, Schengen ülkelerine seyahatlerde yeşil ve gri pasaportlar için, vize uygulaması gibi, ön izin almayı mecbur kılmıştır.

Bu uygulamaların, Türkiye'yi Kıbrıs konusunda sıkıştırmayı ve mevcut pasaportlarla belli haklara sahip kişileri de, Avrupa seyahatlerinde angaryalarla zora sokmayı amaçladığı düşünülmektedir.

Amaç Türklerin Avrupa'da serbest dolaşmasını önlemek

Üyelik için Türkiye'yi yıllardır oyalayan AB, vizesiz seyahat konusunda da iki yüzlü tavrını sürdürmektedir. Vizesiz seyahate engel olmak için Türkiye'nin önüne birçok engel süren Avrupa, şimdi de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin "Kıbrıs Cumhuriyeti" olarak tanınmasını dolaylı olarak istemiştir.

AP'nin kabul ettiği raporda, Türkiye için birçok olumsuz düşüncenin yer aldığı görülmektedir. Kıbrıs için öne sürülen şartın Türkiye tarafından kabul edileceğine Rumlar bile inanmamıştır. Ancak bu durum, vize konusunun sürüncemede kalmasını, diğer bir deyimle Avrupa'ya vizesiz seyahatin olamayacağını, Avrupa'nın Türklerin Avrupa'da serbest dolaşmasını istemediklerini göstermektedir.

Kıbrıs konusu, taviz vermeye gelmez

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Belirsizlikler ve hatalar 20 Kasım 2020 | 81 Okunma Sukünet kalıcı değil 13 Kasım 2020 | 111 Okunma Bize karşı ittifaklar kemikleşiyor 06 Kasım 2020 | 253 Okunma Müzakere masası sıkıntılıdır!.. 30 Ekim 2020 | 68 Okunma Rusya kaygan bir zeminde oynuyor 23 Ekim 2020 | 254 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar