ABD'nin yeni oyunları

Dış politika ve güvenlik alanında önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Ancak girdiğimiz seçim atmosferi ve heyecanı bunları gölgelemektedir. Bu gelişmelerin yakından takip edilmesinde ve her şeyi bir tarafa...

Dış politika ve güvenlik alanında önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Ancak girdiğimiz seçim atmosferi ve heyecanı bunları gölgelemektedir. Bu gelişmelerin yakından takip edilmesinde ve her şeyi bir tarafa bırakıp gerektiğinde önlem alınmasında ülke menfaatleri açısından fayda görülmektedir.

Suriye'de Arap Ordusu

ABD, Fırat'ın doğusunda PYD/YPG/PKK'nın kontrolünü devam ettirebilmek için değişik yöntemler ve söylemler arayışındadır. Bunlardan biri de bölgede ABD öncülüğünde Arap Ordusu oluşturmaktır.

Amacın kuzey bölgede DEAŞ'la mücadele olduğu söylense de bu açıklama güven vermemektedir. Çünkü kuzey bölgede fazla bir DEAŞ tehdidi kalmadığı gibi, DEAŞ'ın Suriye'nin başka bölgelerinde kontrol altında tuttuğu yerler de vardır. Bu durum Arap Ordusu'nun neden sadece kuzey bölgede konuşlandırıldığının sorgulanmasını gerektirir.

Bu teşebbüsle, kuzey bölgede Arap Ordusu adı altında PYD/YPG varlığının göze batmasının önlenmesinin, onların Türkiye'ye karşı korunmasının ve desteklenmesinin, böylece devamlılığının sağlanmasının hedef alındığı açık bir şekilde görülmektedir.

Ayrıca ABD'nin kendi askeri yerine Arap askerlerini bölgeye yerleştirerek masraftan kurtulmak istediği, böylece hem masrafsız, hem de risksiz ilave bir güçle bölgedeki etkinliğini artırmayı düşündüğü de söylenebilir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye, ABD'yle Rusya arasında denge arıyor 21 Temmuz 2018 | 350 Okunma Avrupa'dan vize konusunda yeni dayatma: Kıbrıs 14 Temmuz 2018 | 163 Okunma TSK için benden söylemesi 07 Temmuz 2018 | 1.099 Okunma Türklere karşı Rum ve Yahudi iş birliği 30 Haziran 2018 | 127 Okunma ABD; bir öyle bir böyle 23 Haziran 2018 | 115 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar