ABD Fırat'ın doğusundan vazgeçmeyecek

Zeytin Dalı Operasyonu devam ediyor. Operasyonun hedefi Afrin'i teröristlerden temizlemek. Bu nedenle başlangıçta ifade edilen 30 Km.lik tampon bölgenin ötesine geçilerek Afrin bölgesinde tam kontrolün sağlanması bekleniyor.Suriye'nin...

Zeytin Dalı Operasyonu devam ediyor. Operasyonun hedefi Afrin'i teröristlerden temizlemek. Bu nedenle başlangıçta ifade edilen 30 Km.lik tampon bölgenin ötesine geçilerek Afrin bölgesinde tam kontrolün sağlanması bekleniyor.

Suriye'nin toprak bütünlüğünün sağlanması yeterli değil

Küresel güçler, başlangıçta bölünmüş Suriye üzerinde etkinlik sağlama peşindeyken bunun olamayacağını anlayınca, en azından toprak bütünlüğü sağlanmış Suriye içindeki otonom bölgeler üzerinde etkinlik sağlama çabasına girmişlerdir. Bu kapsamda ABD, Suriye'nin kuzeyinde PYD/PKK önderliğinde bir yapının ortaya çıkması için çalışmaktadır.

Suriye için yapılan toplantılarda toprak bütünlüğünün sağlanmasına vurgu yapılmaktadır. Toprak bütünlüğü sağlanmış bir Suriye'nin, bölünmüş bir Suriye'den daha iyi olduğu tartışılamaz. Ancak içinde otonom bölgelerin bulunduğu bir federatif yapı da toprak bütünlüğü sağlanmış Suriye demektir.

Suriye'nin kuzeyinde terör esaslı bir yapının, federasyon da olsa oluşması Türkiye için tehdittir. Bu nedenle Suriye'nin sadece toprak bütünlüğünün sağlanması yeterli değildir. Esas olan siyasi bütünlük içinde toprak bütünlüğüdür.

Türkiye Suriye'nin toprak bütünlüğünün sağlanması için gayret göstermektedir. Ancak hedefi, siyasi bütünlük içinde torak bütünlüğü olmalı ve ifadelerinde buna özen göstermelidir. Politikasını ve bunun gereklerini bu esasa göre kurgulamalıdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye, ABD'yle Rusya arasında denge arıyor 21 Temmuz 2018 | 350 Okunma Avrupa'dan vize konusunda yeni dayatma: Kıbrıs 14 Temmuz 2018 | 163 Okunma TSK için benden söylemesi 07 Temmuz 2018 | 1.099 Okunma Türklere karşı Rum ve Yahudi iş birliği 30 Haziran 2018 | 127 Okunma ABD; bir öyle bir böyle 23 Haziran 2018 | 115 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar