Erdoğan, ‘Sosyo- Ekonomik Katliamı’ Önlemek Zorunda...

Aslında, her şey, 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla başladı. Henry Kissinger’agöre, tek süper güçlüdünyada “pax-americana” (Amerikan barışı) hakim olacaktı...

Aslında, her şey, 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla başladı. Henry Kissinger’agöre, tek süper güçlüdünyada “pax-americana” (Amerikan barışı) hakim olacaktı, tıpkı, geçmişin pax-romana, pax-britannia veya pax-ottomana’ sı gibi. Roma, Britanya ve Osmanlı barış dönemleri geniş imparatorlukların güçlü otoriteleri ile farklı etnik ve inanç gruplarını “barışa zorladıkları” süreçlerdir, bu doğru. Fakat 11 Eylül2001 terör saldırıları sonrasında Amerikan sistemi içinde dönemin Başkan Yardımcısı Dick Cheney liderliğinde gücünü merkezileştiren “neo-con cunta”, 91’deki umut yüklü hayalleri yıkmayı başardı. “Pax-americana” bir anda “war-americana”ya dönüştü, cunta, hepimizi savaşa zorladı!.. El Bab’tan gelen şehit haberleri bu gelişmenin sonucudur.

Neo-liberallerin, 1991’de “küreselleşme” kelimesiyle açıkladıkları “yeni dünya düzeni”,büyük sermaye gruplarıyla Çin, Afrika, Hindistan, Asya ve Latin Amerika’nın üçkuruş paraya, yarı-kölelik sistemi içinde çalıştırılan zavallı emekçilerinin buluşturulmasından başta bi’şey değildir.

Kendileri “elit sınıfın yayın organlarından” itiraf ettiler: Dünyanın dolar milyarderi sekiz zengininin toplam servetleri, en fakir 3.6 milyar insanın cebindeki paranın toplamına eşit!..

Bu, sürdürülebilir bir sistem değildir...

Bu sistemde terörü önleyemezsiniz. DEAŞ’ı etkisiz hale getirirsiniz, MEAŞ ortaya çıkar, PKK bir gün gider, yerini ertesi gün bir başkası alır. Irkçılık, ötekine düşmanlık, din ve etnik zeminli savaşları da durdurmanız mümkün değildir.

Bir, “dip dalga” geliyor...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye-Pakistan Ortak Nükleer Komutanlığı kurulmalıdır 05 Aralık 2019 | 2.906 Okunma FETÖ-İsrail bir Türk-Rus krizi peşinde… 02 Aralık 2019 | 3.436 Okunma ‘Yalan haber’ ulusal güvenlik riskidir 28 Kasım 2019 | 2.756 Okunma Memleket gerçeğini bize, Aleyna Tilki gösterdi… 25 Kasım 2019 | 3.399 Okunma Harekatı tamamlamak zorundayız… 21 Kasım 2019 | 2.632 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar