Yersen!

Nadir Bey’in (Nadi) emektar odacısı Hasan Efendi’nin, toplumumuzda pek yaygın olan bir inanışı vardı. Ona göre, geçmişte, daha iyi olan her şey, zamanla bozulmuştu. Kendisine yetki verseler iki günde her şeyi...

Nadir Bey’in (Nadi) emektar odacısı Hasan Efendi’nin, toplumumuzda pek yaygın olan bir inanışı vardı. Ona göre, geçmişte, daha iyi olan her şey, zamanla bozulmuştu. Kendisine yetki verseler iki günde her şeyi şıpınişi düzeltiverirdi. Her zamanki gibi pahalılıktan yakındığımız bir gün, malum reçetesini açıklayıverdi:
- Fırıncılar bir gün ekmeğe 1 kuruş zam yapmaya kalkmışlar, Kumandan Paşa, beni atıma bindirmesinler şimdi der demez, hemen vazgeçmişler.
Buna verilecek bir cevap bulamadığımdan kestirip attım:
- Nerdee şimdi o eski atlar!..
Bütün sorunların, yasak, gözdağı, zorlama ve ceza ile çözülebileceği düşüncesi iyi niyetli, aslan yürekli yakışıklı halk çocuğu çobanın, peri padişahının kızıyla evlenip, her yeri güllük gülistan kıldığı masallar âleminde çok yaygındır.
En köktenci önermesi “sallandıracaksın birkaç kişiyi bak bir daha oluyor mu!” olan bu âlemde, en liberal çözümler olarak, narh ve benzeri uygulamalar çare sanılır.
Patates, soğan, domates, biber, patlıcan fiyatlarının şahlandığı şu son günlerde,
“halkın gıdasıyla oynayanlara karşı mücadele eden iktidar aslanları!” ve onların zorlama önlemleri bir kez daha gündeme oturdu.

*** Bozuk düzeni ve onun deveyi hamuduyla götüren destekçi ile yandaşlarını göremeyen ama zavallı bakkal, manav ve kasabın sınır tanımaz tamahını ucuzluk ve refah önündeki en büyük engeller olarak algılayan zihniyetin üzerine taht kuranlar, bir kez daha aldılar sazı ellerine ve fiyat artışlarına karşı, başta İstanbul’da 50, Ankara’da 20 tane olmak üzere her yerde tanzim satış noktaları oluşturmaya başladılar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cüppeli vesayet 22 Ocak 2021 | 477 Okunma Trump teselli mi? 19 Ocak 2021 | 371 Okunma ‘Darbe’yi açıkça konuşmak-III 15 Ocak 2021 | 281 Okunma Darbeyi açıkça konuşmak - II 12 Ocak 2021 | 234 Okunma ‘Darbe’yi açıkça konuşmak - I 08 Ocak 2021 | 257 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar