Eğitim öğretmen ile kalite kazanır

Sınıfın hâkimi öğretmendir. Eğitimin kalitesi öğretmenin bilgi, beceri ve hünerine bağlıdır. Öğretmenlik öğrencinin gönlüne girme, zekâlarını geliştirme sanatıdır....

Sınıfın hâkimi öğretmendir. Eğitimin kalitesi öğretmenin bilgi, beceri ve hünerine bağlıdır. Öğretmenlik öğrencinin gönlüne girme, zekâlarını geliştirme sanatıdır. Öğretmenin en büyük sermayesi bilgisi, bilgeliği, sevgisi, şefkati, merhametidir. Öğretmen okur, araştırır, yeni bilgiler öğrenir, proje üretir, kendini geliştirirse öğrencilerine de bu meziyetleri öğretir.

Eğitim ve öğretim metotları bilgi kadar önemlidir. Öğretmenlik bilgi aktarma sanatı değildir; bilgiyi çocuğun anlayabileceği seviyede sunma hüneridir. Çocuğun seviyesine inemeyen öğretmen, yeterince faydalı olamaz.

Sevemediğimiz öğrenciyi eğitemeyiz. 

Sevdiğimiz öğrencilerin gönlüne daha kolay girebiliriz ve onları daha iyi eğitebiliriz. Onlar için fedakârlık yapmayı göze alırız. Bizim fedakârlığımız gören öğrenci, öğrenmek için fedakârlık yapmaya başlar. Anlattıklarımızı dikkatle dinler, not alır, ödev yapar, evde ders çalışır, sınavlara hazırlanır.

Sınıfta öğrenme atmosferi öğretmene bağlıdır. Sınıfı gönlüyle ısıtacak, öğrenme atmosferi oluşturacak, öğrencileri teşvik edecek, gerektiğinde uyaracak, yönetecek ve yönlendirecek olan odur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ak Parti dönemi eğitim yatırımları ve neticeleri 25 Kasım 2021 | 99 Okunma Özür dilemeden helallik istiyorsun öyle mi? 18 Kasım 2021 | 177 Okunma Asım’ın neslini yetiştirmek ve bir müjde 11 Kasım 2021 | 154 Okunma Seçmeli dersler ve hayatın anlamı 04 Kasım 2021 | 88 Okunma Şura’da ele alınması gereken temel problemler 28 Ekim 2021 | 124 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar