Dr. Wilfrid Murat Hofman: “İslam sanatı beni çok etkiledi”

Teşvikiye’deki sanat müzesi gibi güzel evinde ziyaret ettiğim zaman Dr. Murat Hofman İslam’ı seçişini şöyle anlatmıştı:

“İspanya’yı gezerken Endülüs dönemi eserlerinin ihtişamı beni büyüledi, bu yüksek sanat eserlerinin arkasında yüksek bir düşünce olmalı, diye düşündüm; İslam’ı araştırmaya başladım. Araştırmalarım 18 yıl sürdü. Özellikle Kur’an ve İslam’ın sadeliği beni çok etkiledi, nihayet Fas’ta büyükelçi iken İslam’ı kabul etmeye karar verdim.”

  Wilfried’den Hacı Murat’a uzanan yolda neler görüp geçirdiğini merak ediyordum. 1996 yılı Ağustos ayı akşamı. Kahve içerken nasıl Müslüman olduğunu anlatmasını istedim. 

Almanya’nın Fas, Cezayir, Sırbistan büyük elçiliklerini yapmış Dr. Hofmann, Frankfurt/Aschaffenburg’da doğmuş, 64 yaşındaydı, emekli olduktan sonra bir süre İstanbul’da yaşadı. Evinde beni misafir etti. 

Soru üzerine anlatmaya başladı:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Taklitçi eğitim şurada masaya yatırılmalı 02 Aralık 2021 | 99 Okunma Ak Parti dönemi eğitim yatırımları ve neticeleri 25 Kasım 2021 | 99 Okunma Özür dilemeden helallik istiyorsun öyle mi? 18 Kasım 2021 | 177 Okunma Asım’ın neslini yetiştirmek ve bir müjde 11 Kasım 2021 | 154 Okunma Seçmeli dersler ve hayatın anlamı 04 Kasım 2021 | 88 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar