Asıl mağlubiyet, galipleri taklit edince alınır

 Milli Eğitim Bakanlığı, Cumhuriyete Doğru isimli bir tiyatro hazırlatmış, seyrettim. Büyük bir emek sonucu ortaya konmuş. Özellikle eğitim camiasına sunuldu. Mondros Mütarekesinden İstiklal...

 

Milli Eğitim Bakanlığı, Cumhuriyete Doğru isimli bir tiyatro hazırlatmış, seyrettim. Büyük bir emek sonucu ortaya konmuş. Özellikle eğitim camiasına sunuldu. 

Mondros Mütarekesinden İstiklal Savaşının kazanılmasına kadar olan süreci anlatan oyun; Milli Mücadeledeki birlik ve beraberlik ruhuna vurgu yapıyor. Yüce hilafet, vatan, istiklal, din, ezan, bayrak gibi kutsal değerler etrafında milletimizin bir araya gelişini ve var olma mücadelesini destanlaştırıyor. 

Osmanlı Devleti yıkılma evresinde iken devleti kurtarmak için aydınlarımız üç fikir akımı etrafında kümelenir: 

Batıcılar, milliyetçiler, İslamcılar.

İstiklal Savaşı sırasında bu üç akımın temsilcileri vatanı ve istiklal için bir araya geliyor. Mustafa Kemal Anadolu’yu geziyor; askerî birlikteliği organize ediyor, ordulara kumanda ediyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bayramda katliam insanlığın ölümü boykot direniş 20 Haziran 2024 | 66 Okunma LGS’de kazanma oranı % 40’a çıkarılmalı Meslek lisesi mezunlarının iş bulma oranı daha yüksek 13 Haziran 2024 | 1.335 Okunma Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli ve eğitimdeki darbe kamburu 10 Haziran 2024 | 397 Okunma Asıl mağlubiyet, galipleri taklit edince alınır 06 Haziran 2024 | 151 Okunma Fatih’in idealleri ve fetih müjdesi 30 Mayıs 2024 | 1.409 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar