ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Eğitim penceresinden Ak Parti ve Erdoğan

Ak Parti eğitimde birçok iyiliğe imza attı .

Ali Erkan Kavaklı
Ali Erkan Kavaklı Yeni Akit Gazetesi
17 Mayıs 2018 | 200

Ak Parti eğitimde birçok iyiliğe imza attı. İnsanlar nimete çabuk alışıyor, dünkü sıkıntıları unutuyor, hep yeni hayaller peşinde koşuyor, yeni şeyler istiyor. Gençler 28 Şubat sürecinde dindarların yaşadığı sıkıntıları hatırlamıyor, bizim gibi ak saçlılar o günleri hatırladıkça Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Parti’ye dualar ediyor ve iyilikleri minnetle anıyorlar. 

Geçen hafta Denizli’deydim. Hafta boyunca 19 konferans verdim. Öğrenciler, veliler ve öğretmenlerle sohbet ettik. İmam hatip lise ve ortaokulları, sosyal bilimler lisesi, çok programlı liseler… 

Öğrencilere eğitim alanındaki iyileşmeleri anlattım; biz zor zamanlarda yetiştik, sizin yapmanız gereken şeyler kolay, dedim. Nasıl kolay diye soran öğrencilere şunları söyledim:

1.Ak Parti ülkenin her tarafını üniversite ve meslek yüksek okulları ile donattı. 50 yıl önce ben üniversite sınavlarına girdiğimde sadece İzmir, İstanbul, Ankara ve Erzurum’da üniversite vardı. Bugün üniversite olmayan il yok. Bugün üniversiteli olmak kolay.

2. Meslek lisesi mezunlarına uygulanan katsayı zulmünü kaldırdı. 28 Şubat sürecinde meslek lisesi ve imam hatip lisesi öğrencileri, üniversiteye giriş sınavında 15 puan kaybediyordu. 15 puan kolay aşılır bir engel değildi. Recep Tayyip Erdoğan bir imam hatipli ve meslek lisesi mezunu olarak bu engeli kaldırdı. Bugün herkes eşit şartlara sahip, kaç soru yaparsanız o kadar puan alırsınız.

3. Başörtüsü zulmünü kaldırdı. Ak Parti öncesinde başını örtmek isteyen okula gidemezdi. 26 Şubat 1997’de Eyüp İmam Hatip Lisesi’ne başörtüsü yasağı gelmişti, başı örtülü öğrencilerim okula alınmadı ve sınıfta kaldılar. Zamanın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, başı örtülü üniversite okumak isteyen Arabistan’a gitsin, demişti. Arabistan’a giden oldu mu bilmiyorum ama Viyana’ya, Ukrayna’ya, Bulgaristan’a gidip üniversite okuyan çok başörtülü öğrenci oldu. Wonder vasıtasıyla Viyana’da öğrencilerle buluşup sohbet etmiştim. 

Devamını Oku