TEOG kalksın dememiş miydim!

Gündem çok sıcak. Eğitim, siyaset, ekonomi her alanda son dakika gelişmeleri mevcut. Liselere giriş sisteminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kalksın dediği TEOG kalktı mı, kalkmadı anlayamadık.  TEOG gitti...

Gündem çok sıcak. Eğitim, siyaset, ekonomi her alanda son dakika gelişmeleri mevcut.

 Liselere giriş sisteminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kalksın dediği TEOG kalktı mı, kalkmadı anlayamadık.  TEOG gitti ama yerine başka bir isimle yeni bir sınav geldi. Oysaki liselere girişte sınav olmayacak demişti Cumhurbaşkanı.  

Liselere giriş sistemi değişti. Sınavla öğrenci alan liseler açıklandı. Yeni sınavla ilgili kılavuz yayımlandı. Yine stresli günler sürüyor. Veliler paniklemiş durumda. Zira TEOG sisteminde sınavla öğrenci alan lise sayısı fazla idi. Her öğrenci, seviyesine uygun bir okula yerleşiyordu. Yeni sistemde yüzde onluk bir kontenjana girmek gerekiyor.  Kısacası liselere girişte uygulanacak yeni sınav ve sistemde öğrencileri yorucu bir süreç bekliyor.

“Gelen gideni aratır.” dedirten bir durum var. Liselere girişte iş daha da zorlaştı. Bu stresi ortadan kaldırmayı amaçlayan Cumhurbaşkanı TEOG kalsın, demişti.   Bu talep sonrasında hızlı bir çalışma yapıldı ve TEOG kalktı.  Evet, TEOG kalktı! Cumhurbaşkanı Erdoğan ister de olmaz mı, dedi vatandaş. TEOG kalktı ama yerine yine bir sınav geldi. Burası Türkiye!

Eğitimde uzun vadeli stratejiler ve planlar olmalı. Değişen dünya, gelişen teknoloji filan güncellenmek lazım ama “milli eğitim” diye bir derdiniz varsa sabretmek zorundasınız. Gelenek oluşturmak zorundasınız. Mazisi olmayanın âtisi olamaz! Eğitim sistemimizde maalesef gelenek oluşturamadık.

Liselere giriş sisteminde aslında taşlar yerine oturmuştu. Yılların emeği, birikimi ve markası haline gelen birçok Anadolu lisesi yeni sistemde sınavsız öğrenci alacak. Tarihinde birçok alanda başarılar elde etmiş, Türkiye dereceleri çıkarmış Anadolu liseleri şimdi gözden düşmüş oluyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Millî Eğitim 15 Aralık 2018 | 3.224 Okunma Şu okullar açılsa! 01 Eylül 2018 | 223 Okunma Eğitime adanmış bir ömür; Levent Yazıcı 30 Ağustos 2018 | 246 Okunma Zafer, bayram ve trafik 25 Ağustos 2018 | 120 Okunma Kurban ettiklerimiz 22 Ağustos 2018 | 3.478 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar