Lübnan’da şimdi de cumhurbaşkanlığı krizi

 Lübnan’da küresel emperyalizmin geriye bıraktığı etnik, dini ve mezhebi ayrımcılık temeline dayanan sözde demokrasiye göre devletin üst kademeleri ve parlamentodaki sandalyeler belli kontenjanlara göre...

 

Lübnan’da küresel emperyalizmin geriye bıraktığı etnik, dini ve mezhebi ayrımcılık temeline dayanan sözde demokrasiye göre devletin üst kademeleri ve parlamentodaki sandalyeler belli kontenjanlara göre paylaştırılmıştır.

Cumhurbaşkanının da Maruni Hıristiyanlardan olması gerekiyor. Fakat cumhurbaşkanı meclisteki oylamayla seçiliyor ve bir adayın cumhurbaşkanı seçilebilmesi için seçim oturumunun birinci oylamasında en az üçte iki oranında oy alması gerekiyor. Sonraki oylamalarda ise salt çoğunluğun desteğini alması yeterli oluyor. Dolayısıyla aday kendisi her ne kadar Maruni kesimden olsa da cumhurbaşkanı seçilebilmesi için diğer kesimlerden de bazı oluşumlarla ittifak sağlaması ve onların da desteğini alması gerekiyor.

Lübnan’da bundan önceki dönemde de cumhurbaşkanı seçilmesi konusunda uzun süren bir kriz yaşanmıştı. O zaman iki buçuk yıla yakın bir süre devam eden cumhurbaşkanlığı seçimi meselesi sonuçta Hizbullah’ın desteklediği Mişel Avn üzerinde ittifak sağlanmasıyla çözülmüştü.

Mişel Avn’ın görev süresi 31 Ekim...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ortak bir mücadelemiz olmalı 28 Ocak 2023 | 42 Okunma İsveç’in bombası elinde patladı 27 Ocak 2023 | 713 Okunma Batı’nın ifade özgürlüğü yalanı 26 Ocak 2023 | 113 Okunma Manevi temizlenme dönemi 21 Ocak 2023 | 54 Okunma Libya’da yoğun diplomasi trafiği 20 Ocak 2023 | 272 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar