Raşit Hoca

Karar Gazetesi Yazarı Ahmet Taşgetiren'in bugünkü (24.11.2022)'' Raşit Hoca'' başlıklı yazısı.

“Nümûne-i imtisal” diye bir ifademiz var. “Aynîleşilecek örnek” diye anlayabiliriz. “Nümûne-i imtisal bir insan”dı Raşit Hoca.

Sahası Hadis’ti. Yani ilmi yürüyüşü, Hazret-i Peygamber aleyhisselâm’ın dünyasında geçti. O dünyada, hem ilim yapıp hem de “Rasulullah ile aynîleşme gayreti içinde bulunmak” önemli bir hayat disipliniydi. Raşit Hoca benim gözümde onu başaran güzel insanlardan birisiydi.

Hazreti Peygamber ki, O’nunla aynîleşmek, önce O’nun yüce ahlâkını kuşanmak anlamına gelirdi, benim gözümde Raşid Hoca o yolda cehdeden müstesna insanlar arasındaydı.

Hazreti Peygamber’in izinde yürümek, O’nun, Allah Teala tarafından tebcil edilen “alemlere rahmet” vasfı ile donanmak anlamına gelirdi, Raşit Hoca’yı tanıyanlar onun yufka yüreğini, munisliğini, munsıflığını (insaflı, merhametli, Hakkı kabul eden, Hakka riayet eden) bilirler, teslim ederler.

“Sevgi Medeniyeti”ni yazmıştı. Hazreti Peygamber’in dünyasından süzdüğü dünyanın adı buydu ona göre. Bunun altını çizmek önemliydi. Ben “Güzel Müslüman olmak” demiştim, Rasûlullah’ın bir kişi...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir travmanın etrafında... 09 Aralık 2022 | 168 Okunma Seçime böyle mi gideceğiz? 08 Aralık 2022 | 2.769 Okunma CHP toplantısı ve sorular 06 Aralık 2022 | 1.885 Okunma Şehitler şehit aileleri ne diyor bu işe? 04 Aralık 2022 | 601 Okunma Hayret! Bizi görüyorlar 02 Aralık 2022 | 1.171 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar