Mahkemeler 15 Temmuz'u aydınlatabilecek mi?

15 Temmuz darbecileri yargılanmaya başladı. Sanıkların ifadeleri bizim hikâyemizle örtüşmüyor.Biz buradan, yani hariçten yalan söylüyorlar, çarpıtıyorlar, işin içinden...

15 Temmuz darbecileri yargılanmaya başladı. Sanıkların ifadeleri bizim hikâyemizle örtüşmüyor.
Biz buradan, yani hariçten yalan söylüyorlar, çarpıtıyorlar, işin içinden sıyrılacaklarını zannediyorlar, suçu başkasına atıyorlar vs. diyebiliriz.
Ama mahkemeler öyle demez. Çapraz sorular sorar, söylediklerini çürütür, yeni şahitler getirir, "Sen böyle diyorsun ama" der, sorar, soruşturur, ya işin içinden çıkar ya da çıkamaz.
Biz 15 Temmuz’dan sonra aralıksız 15 gün bu darbe teşebbüsü ile yatıp kalktık. Kendimize göre akıl yürüttük, sorular sorduk, tahminde bulunduk.
O yazılara bir kere daha baktım, özetinin özeti şöyle:
-Anlaşılıyor ki, darbeye teşebbüs eden bu FETÖ'cü grubun haricinde bunlara yol veren veya gaza getiren sonra hepsinin mantar gibi toplanmasına zemin hazırlayan ikinci bir irade daha var. Bunlar kim?
-Devletin istihbarat teşkilatlarının bu işten habersiz olması vahim bir durum. Haberleri vardı ama ile başlayan bir açıklamamız varsa bu bizi başka yere götürür ve işin çehresi değişir. Biz akıl yürütmek yerine beyanlardan yola çıkacaksak karanlıkta kalan çok soru var:
İstihbarat öğleden sonra 15'te komutanları bilgilendiriyor ama Başbakan'a ve Cumhurbaşkanına bilgi vermiyor. Bu işte bir gariplik yok mu?
Darbe olacağı konusunda bilgilendirilen komutanlardan biri düğüne gidiyor, öbürü davete gidiyor.. Bu nasıl iş?
15 Temmuz'dan itibaren hemen her gün soru sorduk, tahminde bulunduk.. O günden sonra hiçbir yeni bilgiye ulaşamadık. Kamuoyu olarak hiçbir sorumuza cevap bulamadık.
Parlamentoda bu işi araştırmak için komisyon kuruldu. Hiçbir soruya cevap bulamadı veya bulmadı. Her gelen hikâyesini 970'lerden başlattı, merak edilen sorulara cevap yok.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Bu devlet işi" demişler.. 11 Mayıs 2017 | 511 Okunma Hüsranla biten hikâye.. 10 Mayıs 2017 | 459 Okunma Şehirle beraber büyüyen çocuklar... 09 Mayıs 2017 | 457 Okunma Yaşanmış istihbarat fıkrası... 05 Mayıs 2017 | 267 Okunma Muhafazakâr-Lümpen 04 Mayıs 2017 | 249 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar