Komutanım tansiyonunuz 14-8, arzederim

80'li yılların sonuydu. Askerliğini 3. Ordu'da yapan bir doktor arkadaşım vardı. O günlerde şöyle bir uygulama varmış. Garnizon bölgesindeki doktorlar her gün sırayla karargâhta iki saat komutan nöbeti...

80'li yılların sonuydu. Askerliğini 3. Ordu'da yapan bir doktor arkadaşım vardı. O günlerde şöyle bir uygulama varmış. Garnizon bölgesindeki doktorlar her gün sırayla karargâhta iki saat komutan nöbeti tutarmış.

Sabah askerî araç doktoru kendi birliğinden alıp karargâha götürüyor, doktor tam 08.05'te komutanın yanına alınıyor, tansiyon ölçülüyor.. Komutan koşusunu yapıyor, saunasına giriyor, soğutma havuzuna giriyor, havuzdan çıkıp duşunu alıyor, üniformasını giyip makamına geçerken nöbetçi doktorun işi bitmiş oluyor.

Bu arkadaş ölçümü ilk defa yapacak, daha yeni.. Komutandan önce kurmay başkanı çağırıyor. İşi nasıl yapacağını söylüyor.

-Bak doktor, sonuç ne olursa olsun söyleyeceğin şey 14-8 komutanım.. Çok yüksek çıktığı zamanlarda 14.5-15 diyebilirsin..

Bazen 17-18 olduğu olurmuş ama yapacak bir şey yok.. söylenecek şey belli: 14-8 komutanım.
O zamanlar böyle konular tabu gibiydi. konuşmak, seslendirmek, yazmak.. ııh.. Hikâye güzeldi. Otorite, dirayet, yüksek dirayet vesaire ile yanyana gelince daha da güzel oluyordu. Ben de tutup, "Saddam'ın tansiyonunu ölçmek üzere vazifelendirilmiş doktorları varmış, her gün ölçüp hep aynı şeyi söylerlermiş. O dirayetli adam her şeye hükmediyor ama tansiyonunu bile bilmiyor" gibi bir şeyler gevelemiştim.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Bu devlet işi" demişler.. 11 Mayıs 2017 | 558 Okunma Hüsranla biten hikâye.. 10 Mayıs 2017 | 475 Okunma Şehirle beraber büyüyen çocuklar... 09 Mayıs 2017 | 472 Okunma Yaşanmış istihbarat fıkrası... 05 Mayıs 2017 | 328 Okunma Muhafazakâr-Lümpen 04 Mayıs 2017 | 469 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar