İnsanların ölüm döşeğinde en çok pişman olduğu 5 şey!

Avustralya’da yıllar boyunca evlerinde ölümü bekleyen hastalarla çalışan bir hemşire, emekli olduktan sonra hatıralarını, tecrübelerini bir kitapta toplamış.Ölüm döşeğindekilerin...

Avustralya’da yıllar boyunca evlerinde ölümü bekleyen hastalarla çalışan bir hemşire, emekli olduktan sonra hatıralarını, tecrübelerini bir kitapta toplamış.
Ölüm döşeğindekilerin "keşkeleri"ni listelemiş.
Kendine göre, ölmek üzere olanların geçirdikleri aşamaları sıralamış. Enteresan... Ölmek üzere olan hastalar inkâr, korku, öfke, pişmanlık ve kabullenme aşamasından geçiyormuş.
Ahiret kaygısı olanlarda bu sıralama nasıl oluyor acaba?
...
Hastalarına en çok ne için pişmanlık duyduğunu sormuş, aldığı cevapları beş başlık altında toplamış:
1. "Keşke başkalarının benden beklediği hayatı sürmek yerine hayallerimi gerçekleştirme cesaretim olsaydı."
İnsanlar, hayatlarının sona erdiğinin farkına varıp geriye döndüklerinde hayal ettikleri şeylerin çok büyük bir kısmını gerçekleştiremediklerini görüyor ve pişman oluyor.
2. "Keşke bu kadar çok çalışmasaydım."
Bronnie Ware’e göre erkek hastaların büyük bir kısmı, işleri yüzünden ailelerine ve dostlarına yeterince vakit ayıramadıkları için pişman oluyor. Eğer bir şansları daha olsa dönüp çocuklarının kaçırdıkları anlarını yaşamak isterlermiş.
3. "Keşke duygularımı dile getirmeye cesaretim olsaydı."
Bayan Ware, birçok insanın diğerleri ile ilişkilerini belirli bir seviyede tutmak için duygularını bastırdığını, bastırılan duyguların insan sağlığı üzerinde son derece olumsuz etkileri olduğunu söylüyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Bu devlet işi" demişler.. 11 Mayıs 2017 | 558 Okunma Hüsranla biten hikâye.. 10 Mayıs 2017 | 475 Okunma Şehirle beraber büyüyen çocuklar... 09 Mayıs 2017 | 472 Okunma Yaşanmış istihbarat fıkrası... 05 Mayıs 2017 | 328 Okunma Muhafazakâr-Lümpen 04 Mayıs 2017 | 469 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar