Bu da benim masalım.

Bir berber bir berbere bre berber gel beraber........Trump'ın koltuğuna oturur oturmaz yaptığı işlere, fevri gibi görünen kararlarına vs. bakınca tesadüfen seçilmiş biri gibi görünmüyor.Yok efendim devletin...

Bir berber bir berbere bre berber gel beraber....
....
Trump'ın koltuğuna oturur oturmaz yaptığı işlere, fevri gibi görünen kararlarına vs. bakınca tesadüfen seçilmiş biri gibi görünmüyor.
Yok efendim devletin işleyişinden habersiz, zaten başkanların yapabilecekleri şeyler sınırlı, zaten zaman içinde rayına oturur işine de benzemiyor.
Çin'le ticareti gözden geçireceğim, diyor.
NAFTA'yı dağıtacağım, diyor.
ABD'nin güvenlik anlaşmalarını NATO dahil gözden geçireceğim, diyor. NATO'yu dağıtacağım, demiyor.
Bunlar iş adamı kıvraklığı ile veya rastgele söylenmiş şeyler olabilir mi?
Ben şöyle anlıyorum. Amerika'da iki grubun sürtüşmesi var, Trump bu gruplardan birinin temsilcisi olarak desteklenmiş ve vitrine oturtulmuş.
NATO'da da buna benzer bir çatlak var.
Ve yine muhtemelen bu çatlak iki üç ayda biteceği öngörülen Suriye operasyonunun uzamasından sonra belirginleşti.
Teknik olarak Rusya'nın Batı'nın askerî ve teknolojik üstünlüğüne kafa tutacak, Amerika'nın seçimlerini maniple edecek bir altyapısı yok. Ama şöyle bir şey mümkün: Amerika'da birbiri ile keskin görüş ayrılığı olan iki gruptan biri ile müşterek hareket etme, o grubun yol vermesiyle o grup adına, o grubun yardımıyla maniple etme imkânı bulmuştur.
NATO'nun bir kanadının yol vermesiyle Suriye'ye müdahil olmuştur.
Bizim Doğu-Batı mücadelesi zannettiğimiz şey, Batı’nın kendi içindeki mücadelesinin bize yansıması.. Türkiye, tarafların bu bölgedeki mücadelesinin merkez üssü gibi..
Yine muhtemelen 15 Temmuz’da FETÖ'yü ve ağırlıklı olarak diğer kanada mensup askerleri tasfiye eden güç de NATO'nun Putin'le iş birliği yapan bu kanadı.
Bahçeli'nin apar topar anayasa değişikliğinde ön alması, bu minvalde düşünülebilir. Kavga bizim dışımızda.
Burada size acayip gelecek bir şey daha söylemek isterim: Bu ihtimaller doğru ise evet çıkması hayır cephesi için teminat oluyor.
Hayır çıkması da evet cephesi için. Her iki cephe de beklentilerinin tersi ile yüzleşebilir.


SAĞLIK BAKANLIĞINA
İstanbul Gaziosmanpaşa'da yıllardır uzman hekim kadrosu ile üç mahalleye hizmet veren semt polikliniği 11 aydır kapalı.
Sultangazi ilçe olduktan sonra hekim kadrosunu o poliklinikten çekmiş, poliklinik kapanmış.
Bakanlık, yeniden hizmete açılabilmesi için belediyeden o binanın kendilerine tahsis edilmesini istiyormuş. Belediye o binaya karşılık bakanlıktan başka bina istiyormuş.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Bu devlet işi" demişler.. 11 Mayıs 2017 | 511 Okunma Hüsranla biten hikâye.. 10 Mayıs 2017 | 459 Okunma Şehirle beraber büyüyen çocuklar... 09 Mayıs 2017 | 457 Okunma Yaşanmış istihbarat fıkrası... 05 Mayıs 2017 | 267 Okunma Muhafazakâr-Lümpen 04 Mayıs 2017 | 249 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar