Bakalım bu hikâyenin sonu nerede bitecek?

Amerikan kamuoyunun yüzde 73'ü Trump-Rusya ilişkisinin Kongre’den bağımsız bir komisyon tarafından soruşturulmasını istiyormuş.Amerika'da güçlü bir medyanın yanında güçlü bir sosyal medya...

Amerikan kamuoyunun yüzde 73'ü Trump-Rusya ilişkisinin Kongre’den bağımsız bir komisyon tarafından soruşturulmasını istiyormuş.
Amerika'da güçlü bir medyanın yanında güçlü bir sosyal medya var.
Beyaz Saray ve Adalet Bakanlığı'nın karşılıklı salvolarına rağmen FBI Başkanı, Kongre İstihbarat Komitesi'nde, Rusların Amerikan seçimlerine müdahalesinin soruşturulduğunu söylemişti.
Bugüne kadar General Flynn'in çekilmesiyle başlayan istifalar silsilesinin son halkası -bir sizden bir bizden misali- Adalet Bakanlığı'nın avukatı oldu.
Konunun Amerikan sosyal medyasındaki hikâyesi daha ilginç. Amerikan halkı bu olayı nasıl anlamış. Hukuki, adli, istihbari tarafını bilemeyiz ama bu meselenin ortalama Amerikalının zihninde nasıl şekillendiğini medyadan takip etmek mümkün.
Şöyle başlamış.
Bu hikâyede Trump esas oğlan gibi görünmüyor.
Asıl kahraman Trump'ın damadı Jared Kushner. Kayınbabasının Orta Doğu'dan sorumlu Başdanışman yaptığı bu genç arkadaş, New York Musevi Banker cemaatinin veya piramidinin başı. Bu bankerler grubunun işleri zaten karışık, damadın babası iki sene hapis cezası almış.
Bu bankerler grubu, Putin'in Rus oligarklarının devasa miktardaki kara paralarını yıkamak, aklamak çalıştırmak üzere 5-6 yıl önce organize olmuşlar. İş büyümüş. Sosyal medyanın rivayeti odur ki, Trump Abi’nin de esasen casino, otel, plaza işlerinin arkasında bu para yıkama operasyonu varmış. Sonrası daha ilginç. Tabii Putin Abi eski istihbaratçı ve karizmatik bir lider. Amerika’nın en güçlü gruplarından olan Musevi finansçıları bu paralara bulaştırıp işi Amerikan siyasetinin önemli figürlerine komisyon vermeye kadar götürünce mevzu bambaşka bir hâl alıyor.
Paralar büyük. Misal damadın Manhattan'da aldığı bir bina 1,8 milyar dolar olabiliyor. Lokomotif istifini alınca başkanlık seçimlerine müdahale şart oluyor. Bu esnada ortaya zengin Rus iş adamı kılığında bir yığın istihbaratçı tipler çıkıyor. Manhattan'da bazı binalara kurulan serverlerle Amerikan siber güvenlik sisteminin arkasına geçip önlerine gelen her şeyi hacklemeye başlıyorlar. Nerelere nasıl müdahale edildiğine dair detaylar var.
Bu müdahale ile Trump Abi başkanlık koltuğuna oturuyor.
Öylesine şaibeli bir seçim ki FBI harekete geçip çalışmaya başlıyor.
Hikâye böyle olunca Ruslar, Başkanlık seçimlerini manipüle ettiler söylentisi gülüp geçilecek bir konu olmaktan çıkıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Bu devlet işi" demişler.. 11 Mayıs 2017 | 511 Okunma Hüsranla biten hikâye.. 10 Mayıs 2017 | 458 Okunma Şehirle beraber büyüyen çocuklar... 09 Mayıs 2017 | 454 Okunma Yaşanmış istihbarat fıkrası... 05 Mayıs 2017 | 267 Okunma Muhafazakâr-Lümpen 04 Mayıs 2017 | 249 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar